ShawnGlinis has logged 52 entries for films rated ★★★★★ .

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Domestic Violence

Domestic Violence

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Johnny Guitar

Johnny Guitar

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
11
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Broadcast News

Broadcast News

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Three Times

Three Times

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Puppetmaster

The Puppetmaster

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Bridges of Madison County

The Bridges of Madison County

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Has Anybody Seen My Gal?

Has Anybody Seen My Gal?

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Like Grains of Sand

Like Grains of Sand

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Shanghai Express

Shanghai Express

1932
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
My Darling Clementine

My Darling Clementine

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Welfare

Welfare

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
27
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Three Times

Three Times

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
13
I Walked with a Zombie

I Walked with a Zombie

1943
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Dishonored

Dishonored

1931
×
★★★★★
Edit this entry  
03
The Bridges of Madison County

The Bridges of Madison County

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
The Quince Tree Sun

The Quince Tree Sun

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Leopard Man

The Leopard Man

1943
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Let the Sunshine In

Let the Sunshine In

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Stevie

Stevie

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Heartbreak Kid

The Heartbreak Kid

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Short Cuts

Short Cuts

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
True Stories

True Stories

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Talk to Her

Talk to Her

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
McCabe & Mrs. Miller

McCabe & Mrs. Miller

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Maborosi

Maborosi

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Araby

Araby

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Araby

Araby

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Light Sleeper

Light Sleeper

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Edit this entry