ShawnGlinis has logged 402 entries for films rated ★★★★ .

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
Don't Go Breaking My Heart

Don't Go Breaking My Heart

2011
×
★★★★
Edit this entry  
10
A Hero Never Dies

A Hero Never Dies

1998
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Palm Beach Story

The Palm Beach Story

1942
×
★★★★
Edit this entry  
12
Running on Karma

Running on Karma

2003
×
★★★★
Edit this entry  
11
Throw Down

Throw Down

2004
×
★★★★
Edit this entry  
06
Loulou

Loulou

1980
×
★★★★
Edit this entry  
26
Car Wash

Car Wash

1976
×
★★★★
Edit this entry  
22
High School

High School

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Emanuelle in Bangkok

Emanuelle in Bangkok

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Box

The Box

2009
×
★★★★
Edit this entry  
26
Venus in Furs

Venus in Furs

1969
×
★★★★
Edit this entry  
17
Honkytonk Man

Honkytonk Man

1982
×
★★★★
Edit this entry  
03
Radioactive Dreams

Radioactive Dreams

1985
×
★★★★
Edit this entry  
03
A Tale of Winter

A Tale of Winter

1992
×
★★★★
Edit this entry  
28
A Tale of Spring

A Tale of Spring

1990
×
★★★★
Edit this entry  
26
Arcade

Arcade

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Aviator's Wife

The Aviator's Wife

1981
×
★★★★
Edit this entry  
23
Full Moon in Paris

Full Moon in Paris

1984
×
★★★★
Edit this entry  
20
Boyfriends and Girlfriends

Boyfriends and Girlfriends

1987
×
★★★★
Edit this entry  
19
Pauline at the Beach

Pauline at the Beach

1983
×
★★★★
Edit this entry  
18
Love in the Afternoon

Love in the Afternoon

1972
×
★★★★
Edit this entry  
13
Vitalina Varela

Vitalina Varela

2019
×
★★★★
Edit this entry  
13
Four Adventures of Reinette and Mirabelle

Four Adventures of Reinette and Mirabelle

1987
×
★★★★
Edit this entry  
10
To the Ends of the Earth

To the Ends of the Earth

2019
×
★★★★
Edit this entry  
09
Dumb and Dumber

Dumb and Dumber

1994
×
★★★★
Edit this entry  
06
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Martin Eden

Martin Eden

2019
×
★★★★
Edit this entry  
26
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★
Edit this entry  
23
Crazy World

Crazy World

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Siberia

Siberia

2020
×
★★★★
Edit this entry  
02
s01e03

s01e03

2020
×
★★★★
Edit this entry  
29
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★
Edit this entry  
26
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★
Edit this entry  
24
Summer Stock

Summer Stock

1950
×
★★★★
Edit this entry  
18
Christmas Holiday

Christmas Holiday

1944
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Madonna's Secret

The Madonna's Secret

1946
×
★★★★
Edit this entry  
08
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★★
Edit this entry  
31
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★
Edit this entry  
29
Phenomena

Phenomena

1985
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Body Snatcher

The Body Snatcher

1945
×
★★★★
Edit this entry  
27
White Zombie

White Zombie

1932
×
★★★★
Edit this entry  
26
Short Night of Glass Dolls

Short Night of Glass Dolls

1971
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Grapes of Death

The Grapes of Death

1978
×
★★★★
Edit this entry  
23
Bloody Moon

Bloody Moon

1981
×
★★★★
Edit this entry  
22
Blood and Black Lace

Blood and Black Lace

1964
×
★★★★
Edit this entry  
18
Primate

Primate

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Curse of the Cat People

The Curse of the Cat People

1944
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Shiver of the Vampires

The Shiver of the Vampires

1971
×
★★★★
Edit this entry  
14
Requiem for a Vampire

Requiem for a Vampire

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry