ShawnGlinis has logged 240 entries for films rated ★★★★½ .

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
09
Exiled

Exiled

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Law and Order

Law and Order

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Lady Eve

The Lady Eve

1941
×
★★★★½
Edit this entry  
03
To Be or Not to Be

To Be or Not to Be

1942
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Southland Tales

Southland Tales

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Titicut Follies

Titicut Follies

1967
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Desert Hearts

Desert Hearts

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
11
A Tale of Autumn

A Tale of Autumn

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
03
A Summer's Tale

A Summer's Tale

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
27
A Good Marriage

A Good Marriage

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
City Hall

City Hall

2020
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
The Green Ray

The Green Ray

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
City So Real

City So Real

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Days

Days

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Undine

Undine

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Aspen

Aspen

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
It's Always Fair Weather

It's Always Fair Weather

1955
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Ladies Man

The Ladies Man

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Law and Order

Law and Order

1969
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Lips of Blood

Lips of Blood

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Your Vice Is a Locked Room and Only I Have the Key

Your Vice Is a Locked Room and Only I Have the Key

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Winchester '73

Winchester '73

1950
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Mountains May Depart

Mountains May Depart

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Ladies Man

The Ladies Man

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
City Hall

City Hall

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Real Life

Real Life

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Terms of Endearment

Terms of Endearment

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Hollywood or Bust

Hollywood or Bust

1956
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Artists and Models

Artists and Models

1955
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Happiness

Happiness

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Bellboy

The Bellboy

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Real Life

Real Life

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Café Lumière

Café Lumière

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Drums Along the Mohawk

Drums Along the Mohawk

1939
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Naked Spur

The Naked Spur

1953
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Man on Fire

Man on Fire

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Déjà Vu

Déjà Vu

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
There's Always Tomorrow

There's Always Tomorrow

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
All I Desire

All I Desire

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Vital

Vital

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
31
The Clock

The Clock

1945
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Flower of My Secret

The Flower of My Secret

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Strawberry Blonde

The Strawberry Blonde

1941
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Time and Tide

Time and Tide

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Den of Thieves

Den of Thieves

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Enemy of the State

Enemy of the State

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Garden

The Garden

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
A City of Sadness

A City of Sadness

1989
×
★★★★½
Edit this entry