Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
L'Âge d'Or

L'Âge d'Or

1930
×
★★★½
Edit this entry  
21
47 Meters Down

47 Meters Down

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
Edit this entry  
18
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★
Edit this entry  
18
Paddington

Paddington

2014
×
★★★½
Edit this entry  
17
Le Havre

Le Havre

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Koko: A Talking Gorilla

Koko: A Talking Gorilla

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Casino Royale

Casino Royale

1967
×
Edit this entry  
14
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★½
Edit this entry  
14
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Commuter

The Commuter

2018
×
★★½
Edit this entry  
13
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Proud Mary

Proud Mary

2018
×
★★
Edit this entry  
12
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Wanderlust

Wanderlust

2012
×
★★★
Edit this entry  
04
Ten

Ten

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
02
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★
Edit this entry  
02
My Son, My Son, What Have Ye Done

My Son, My Son, What Have Ye Done

2009
×
★★½
Edit this entry  
01
Abuse of Weakness

Abuse of Weakness

2013
×
★★★½
Edit this entry