Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
06
Bloody Nose, Empty Pockets

Bloody Nose, Empty Pockets

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Fire Will Come

Fire Will Come

2019
×
★★★½
Edit this entry  
04
Education

Education

2020
×
★★★
Edit this entry  
04
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★
Edit this entry  
03
Dick Johnson Is Dead

Dick Johnson Is Dead

2020
×
★★★½
Edit this entry  
02
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★½
Edit this entry  
01
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★
Edit this entry  
31
The Woman Who Ran

The Woman Who Ran

2020
×
★★★½
Edit this entry  
31
Her Socialist Smile

Her Socialist Smile

2020
×
★★★½
Edit this entry  
31
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★½
Edit this entry  
30
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★½
Edit this entry  
30
Martin Eden

Martin Eden

2019
×
★★★★
Edit this entry  
30
Young Ahmed

Young Ahmed

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
I'm Just F*cking with You

I'm Just F*cking with You

2019
×
★★
Edit this entry  
28
The History of the Seattle Mariners

The History of the Seattle Mariners

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Midnight Kiss

Midnight Kiss

2019
×
★★½
Edit this entry  
27
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★
Edit this entry  
26
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★
Edit this entry  
26
Holiday Inn

Holiday Inn

1942
×
★★★½
Edit this entry  
25
Elf

Elf

2003
×
★★½
Edit this entry  
23
Crazy World

Crazy World

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Cold Meridian

Cold Meridian

2020
×
Edit this entry  
22
Nasir

Nasir

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Joan of Arc

Joan of Arc

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Runaway Bride

Runaway Bride

1999
×
★★½
Edit this entry  
16
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★½
Edit this entry  
16
Ava

Ava

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Spenser Confidential

Spenser Confidential

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★
Edit this entry  
15
Siberia

Siberia

2020
×
★★★★
Edit this entry  
14
Days

Days

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
She Dies Tomorrow

She Dies Tomorrow

2020
×
★★½
Edit this entry  
14
The King of Staten Island

The King of Staten Island

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Caramel

Caramel

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Collateral

Collateral

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Liberté

Liberté

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Honest Thief

Honest Thief

2020
×
★★
Edit this entry  
09
Undine

Undine

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Unhinged

Unhinged

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Freaky

Freaky

2020
×
★★★
Edit this entry  
09
Bad Education

Bad Education

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Bloodshot

Bloodshot

2020
×
★★½
Edit this entry  
08
Downhill

Downhill

2020
×
★★½
Edit this entry  
08
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★
Edit this entry  
07
The Salt of Tears

The Salt of Tears

2020
×
★★★½
Edit this entry