ShawnGlinis has logged 537 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Collateral

Collateral

2004
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★½
Edit this entry  
30
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Peterloo

Peterloo

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Asako I & II

Asako I & II

2018
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Meetings of Anna

The Meetings of Anna

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Edit this entry  
26
Written on the Wind

Written on the Wind

1956
×
★★★★
Edit this entry  
24
Resident Evil

Resident Evil

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Assassin

The Assassin

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Great Day in the Morning

Great Day in the Morning

1956
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Face Behind the Mask

The Face Behind the Mask

1938
×
Edit this entry  
22
'R Xmas

'R Xmas

2001
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Piano

The Piano

1993
×
★★★½
Edit this entry  
20
In the Cut

In the Cut

2003
×
★★★★
Edit this entry  
18
List

List

2011
×
Edit this entry  
17
GoldenEye

GoldenEye

1995
×
★★★
Edit this entry  
17
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Awful Truth

The Awful Truth

1937
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Boys Next Door

The Boys Next Door

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Man in the Well

Man in the Well

2016
×
Edit this entry  
16
Out of the Past

Out of the Past

1947
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★★★
Edit this entry  
15
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Love Affair

Love Affair

1939
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The Wild Pear Tree

The Wild Pear Tree

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Going My Way

Going My Way

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Fatso

Fatso

1980
×
★★★
Edit this entry  
08
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Return of the Fly

Return of the Fly

1959
×
★★★
Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Edit this entry  
04
Scarface

Scarface

1932
×
★★★★
Edit this entry  
03
Little Women

Little Women

1994
×
★★★½
Edit this entry  
02
Kundun

Kundun

1997
×
★★★★
Edit this entry  
02
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Casino

Casino

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
Read the review Edit this entry  
30
Voyage to Cythera

Voyage to Cythera

1984
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Fly

The Fly

1958
×
★★★
Edit this entry  
27
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★★
Edit this entry  
27
Watch Me When I Kill

Watch Me When I Kill

1977
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★★
Edit this entry