ShawnGlinis has logged 500 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Bird Box

Bird Box

2018
×
★½
Edit this entry  
31
Hana

Hana

2006
×
★★½
Edit this entry  
29
Lessons from a Calf

Lessons from a Calf

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Dreileben: Beats Being Dead

Dreileben: Beats Being Dead

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
U.S. Go Home

U.S. Go Home

1994
×
★★★★
Edit this entry  
28
A Bay of Blood

A Bay of Blood

1971
×
★★★
Edit this entry  
27
The Tall T

The Tall T

1957
×
★★★½
Edit this entry  
25
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★½
Edit this entry  
24
Blockers

Blockers

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★★
Edit this entry  
23
Thief

Thief

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Welcome to Marwen

Welcome to Marwen

2018
×
★★★½
Edit this entry  
23
Modern Romance

Modern Romance

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Ride Lonesome

Ride Lonesome

1959
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Rookie

The Rookie

1990
×
★★
Edit this entry  
21
Woman in Chains

Woman in Chains

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Silent Partner

The Silent Partner

1978
×
★★★★
Edit this entry  
20
Play Misty for Me

Play Misty for Me

1971
×
★★★
Edit this entry  
19
Bird

Bird

1988
×
★★½
Edit this entry  
18
The Mule

The Mule

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Pepi, Luci, Bom

Pepi, Luci, Bom

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Roma

Roma

2018
×
★★★
Edit this entry  
16
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★½
Edit this entry  
13
Quai des Orfèvres

Quai des Orfèvres

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Serpent's Egg

The Serpent's Egg

1977
×
★★
Edit this entry  
11
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★
Edit this entry  
11
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Neon Bible

The Neon Bible

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Gran Torino

Gran Torino

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
Edit this entry  
08
The So-Called Caryatids

The So-Called Caryatids

1984
×
Edit this entry  
07
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Air Doll

Air Doll

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
A Fool and His Money

A Fool and His Money

1912
×
Edit this entry  
06
Falling Leaves

Falling Leaves

1912
×
Edit this entry  
06
Sollers Point

Sollers Point

2017
×
★★★½
Edit this entry  
05
They'll Love Me When I'm Dead

They'll Love Me When I'm Dead

2018
×
★★★
Edit this entry  
04
The 15:17 to Paris

The 15:17 to Paris

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
To Joy

To Joy

1950
×
★★★
Edit this entry  
02
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Short Cuts

Short Cuts

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry