Neill has logged 45 entries for films during October 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Bloody Pit of Horror

Bloody Pit of Horror

1965
×
Read the review Edit this entry  
31
Berberian Sound Studio

Berberian Sound Studio

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
A Field in England

A Field in England

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Evil of Frankenstein

The Evil of Frankenstein

1964
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Abyss

The Abyss

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Black Sunday

Black Sunday

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Comedy of Terrors

The Comedy of Terrors

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Quatermass Xperiment

The Quatermass Xperiment

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Visitors

The Visitors

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Curse of the Mummy's Tomb

The Curse of the Mummy's Tomb

1964
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Revenge of Frankenstein

The Revenge of Frankenstein

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Dune

Dune

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
House of Usher

House of Usher

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Hobgoblins

Hobgoblins

1988
×
½
Read the review Edit this entry  
20
Life in a Medieval Town

Life in a Medieval Town

1965
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Brides of Dracula

The Brides of Dracula

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Innocents

The Innocents

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Raw

Raw

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Monster Squad

The Monster Squad

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Most Dangerous Game

The Most Dangerous Game

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Mystery of the Wax Museum

Mystery of the Wax Museum

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Lady Eve

The Lady Eve

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
The Mummy

The Mummy

1959
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
The Autopsy of Jane Doe

The Autopsy of Jane Doe

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Dracula

Dracula

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Sisters

Sisters

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
I Eat Your Skin

I Eat Your Skin

1971
×
Read the review Edit this entry  
10
Lights Out

Lights Out

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Muppets Haunted Mansion

Muppets Haunted Mansion

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Bedlam

Bedlam

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Body Snatcher

The Body Snatcher

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Island of Lost Souls

Island of Lost Souls

1932
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Amityville Horror

The Amityville Horror

1979
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Blood and Black Lace

Blood and Black Lace

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Raven

The Raven

1935
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Drácula

Drácula

1931
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Curse of Frankenstein

The Curse of Frankenstein

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Isle of the Dead

Isle of the Dead

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry