Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Foolish Wives

Foolish Wives

1922
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Blind Husbands

Blind Husbands

1919
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Gate of Hell

Gate of Hell

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Dragon Inn

Dragon Inn

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Blade of the Immortal

Blade of the Immortal

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Outlaw Josey Wales

The Outlaw Josey Wales

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Othello

Othello

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Atomic Submarine

The Atomic Submarine

1959
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Mummy

The Mummy

2017
×
Read the review Edit this entry  
16
Lagaan: Once Upon a Time in India

Lagaan: Once Upon a Time in India

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Let the Sunshine In

Let the Sunshine In

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Only Yesterday

Only Yesterday

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
House of Flying Daggers

House of Flying Daggers

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Miss Julie

Miss Julie

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Kind Hearts and Coronets

Kind Hearts and Coronets

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Pub

The Pub

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Tea 4 Two

Tea 4 Two

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Miracle in Milan

Miracle in Milan

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Dave Made a Maze

Dave Made a Maze

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Boudu Saved from Drowning

Boudu Saved from Drowning

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Secret World of Arrietty

The Secret World of Arrietty

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Mysterious Object at Noon

Mysterious Object at Noon

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Torment

Torment

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Speedy

Speedy

1928
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Minion

The Minion

1998
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
American Made

American Made

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Shrunken Heads

Shrunken Heads

1994
×
½
Read the review Edit this entry  
03
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Son of Sinbad

Son of Sinbad

1955
×
Read the review Edit this entry  
03
The Last Chance

The Last Chance

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
From Here to Eternity

From Here to Eternity

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Attack of the Super Monsters

Attack of the Super Monsters

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Titane

Titane

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Cremator

The Cremator

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Yakuza

The Yakuza

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Vendetta of a Samurai

Vendetta of a Samurai

1952
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Thunder Road

Thunder Road

1958
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Tale of Zatoichi

The Tale of Zatoichi

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The River

The River

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Last Train from Gun Hill

Last Train from Gun Hill

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Far From the Tree

Far From the Tree

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Encanto

Encanto

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry