ShadowOps has logged 948 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Under the Shadow

Under the Shadow

2016
×
★★★
Edit this entry  
31
Frankenstein Day of the Beast

Frankenstein Day of the Beast

2011
×
½
Edit this entry  
30
How to Seduce a Virgin

How to Seduce a Virgin

1974
×
★½
Edit this entry  
30
Lorna, the Exorcist

Lorna, the Exorcist

1974
×
★½
Edit this entry  
30
Sinner: The Secret Diary of a Nymphomaniac

Sinner: The Secret Diary of a Nymphomaniac

1973
×
★★
Edit this entry  
30
In the Realm of the Senses

In the Realm of the Senses

1976
×
★★★
Edit this entry  
30
R-Point

R-Point

2004
×
★★½
Edit this entry  
29
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★½
Edit this entry  
29
Project A

Project A

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Project A: Part II

Project A: Part II

1987
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
It Was a Faint Dream

It Was a Faint Dream

1974
×
★★★★
Edit this entry  
26
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
Edit this entry  
26
Cats

Cats

2019
×
½
Edit this entry  
24
All the Creatures Were Stirring

All the Creatures Were Stirring

2018
×
½
Edit this entry  
24
Elves

Elves

1989
×
★★
Edit this entry  
24
Crime Story

Crime Story

1993
×
★★★
Edit this entry  
23
Altered States

Altered States

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Terror Train

Terror Train

1980
×
★★
Edit this entry  
23
Deadline

Deadline

1980
×
★★★
Edit this entry  
23
House on Bare Mountain

House on Bare Mountain

1962
×
★★
Edit this entry  
23
Nightmare in Badham County

Nightmare in Badham County

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Poem

Poem

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Revenge of the Living Dead Girls

The Revenge of the Living Dead Girls

1987
×
★½
Edit this entry  
22
Gwendoline

Gwendoline

1984
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Bloody Sect

Bloody Sect

1982
×
★½
Edit this entry  
20
Beyond the Door

Beyond the Door

1974
×
★½
Edit this entry  
19
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Revenge

Revenge

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Possession

Possession

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Nocturnal Activity

Nocturnal Activity

2014
×
½
Edit this entry  
17
What Really Frightens You?

What Really Frightens You?

2009
×
½
Edit this entry  
17
The Rapist

The Rapist

1994
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Devil

The Devil

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Don't Open Till Christmas

Don't Open Till Christmas

1984
×
★½
Edit this entry  
15
Zombie Island Massacre

Zombie Island Massacre

1984
×
Edit this entry  
14
Dolly Dearest

Dolly Dearest

1991
×
★★
Edit this entry  
14
One Missed Call 3: Final

One Missed Call 3: Final

2006
×
½
Edit this entry  
14
One Missed Call 2

One Missed Call 2

2005
×
★★
Edit this entry  
12
Black Magic

Black Magic

1975
×
★★½
Edit this entry  
12
Machine Gun McCain

Machine Gun McCain

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Venom

Venom

1981
×
★★
Edit this entry  
11
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Last Horror Film

The Last Horror Film

1982
×
★★★
Edit this entry  
10
Lady Karuizawa

Lady Karuizawa

1982
×
★★★
Edit this entry  
09
Aroused by Gymnopedies

Aroused by Gymnopedies

2016
×
★★
Edit this entry  
09
The Last Script: Remembering Luis Buñuel

The Last Script: Remembering Luis Buñuel

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Night of the Felines

Night of the Felines

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Exterminating Angel

The Exterminating Angel

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Dawn of the Felines

Dawn of the Felines

2017
×
★★½
Edit this entry