• Cats

    ½

  • Knives Out

    ★★★★

  • Steven Universe: The Movie

    ★★★★

  • Midsommar

    ★★★★½

  • Parasite

    ★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★½

  • The Final Exit of the Disciples of Ascensia

    ★★★★★

  • Fyre

    ★★★½

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★

  • The VelociPastor

    ★★★★

  • In Fabric

    ★½

  • Incredibles 2

    ★★★★

  • Empty Metal

    ★½

  • A Quiet Place

    ★★★

  • Hereditary

    ★★★★★

  • Sorry to Bother You

    ★★★★

  • Thor: Ragnarok

    ½

  • Battle of the Sexes

    ★★★

  • Baby Driver

    ★★★★

  • Logan

    ★★

  • Get Out

    ★★★★

  • Pussy

    ★★★½

  • The Accountant

  • Sully

    ★★½

  • Moonlight

    ★★★★★

  • La La Land

    ★★★★★

  • War Dogs

    ★★★

  • Shin Godzilla

    ★★★★

  • The Nice Guys

    ★★★

  • 10 Cloverfield Lane

    ★★★★

  • Fursonas

    ★★★★★

  • Carol

    ★★

  • Green Room

    ★★★

  • The Black Panthers: Vanguard of the Revolution

    ★★★★

  • The End of the Tour

    ★★★★

  • It Follows

    ★★★

  • A Girl Walks Home Alone at Night

    ★★★★

  • What We Do in the Shadows

    ★★★

  • Enemy

    ★★★

  • Computer Chess

    ★★★★

  • Hard to Be a God

    ★★

  • Wreck-It Ralph

    ★★★★

  • It's Such a Beautiful Day

    ★★★★★

  • Giant God Warrior Appears in Tokyo

    ★★★★★

  • It's Such a Beautiful Day

    ★★★★★

  • We Need to Talk About Kevin

    ★★★

  • Inception

    ★★★★

  • A Serious Man

    ★★★★

  • Inglourious Basterds

    ★★★★

  • Antichrist

    ★★★

  • Coraline

    ★★★

  • Synecdoche, New York

    ★★★★★

  • Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

    ½

  • Ratatoing

    ★★★★★

  • No Country for Old Men

    ★★★★★

  • Water Lilies

    ★★★½

  • The Departed

    ★★★★★

  • Children of Men

    ★★★½

  • Inland Empire

    ★★★½

  • Godzilla: Final Wars

    ★★★★★

  • Howl's Moving Castle

    ★★★

  • Primer

    ★★★

  • City of God

    ★★★★★

  • Bones

    ★★★

  • Memento

    ★★★

  • American Psycho

    ★★★★★

  • The Matrix

    ★★★★

  • The Blair Witch Project

    ★★★★★

  • The Big Lebowski

    ★★★★

  • Perfect Blue

    ★★★★★

  • Léon: The Professional

    ★★★★