Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Miracle Mile

Miracle Mile

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Original Cast Album: Company

Original Cast Album: Company

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ransom for a Dead Man

Ransom for a Dead Man

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Master

The Master

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Prescription: Murder

Prescription: Murder

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
A Charlie Brown Thanksgiving

A Charlie Brown Thanksgiving

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Thunderball

Thunderball

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Mystery Train

Mystery Train

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Chris Fleming: Showpig

Chris Fleming: Showpig

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Miller's Crossing

Miller's Crossing

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
To Live and Die in L.A.

To Live and Die in L.A.

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Harold & Kumar Go to White Castle

Harold & Kumar Go to White Castle

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
From Russia with Love

From Russia with Love

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
American Gigolo

American Gigolo

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Bringing Out the Dead

Bringing Out the Dead

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Rutles: All You Need Is Cash

The Rutles: All You Need Is Cash

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Exorcist III

The Exorcist III

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Don't

Don't

2007
×
Edit this entry  
29
Titane

Titane

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry