Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
Encanto

Encanto

2021
×
★★★
Edit this entry  
14
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★½
Edit this entry  
14
Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

2021
×
★★★★
Edit this entry  
13
Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

2012
×
★★★
Edit this entry  
12
Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

2009
×
★★★½
Edit this entry  
12
Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

2007
×
★★★½
Edit this entry  
11
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Edit this entry  
03
Wheel of Fortune and Fantasy

Wheel of Fortune and Fantasy

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
01
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★
Edit this entry  
31
Chico & Rita

Chico & Rita

2010
×
★★★½
Edit this entry  
31
Living in Oblivion

Living in Oblivion

1995
×
★★★½
Edit this entry  
30
Mind Game

Mind Game

2004
×
★★★½
Edit this entry  
28
Bad Luck Banging or Loony Porn

Bad Luck Banging or Loony Porn

2021
×
★★★½
Edit this entry  
26
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★
Edit this entry  
26
This Is Not a Burial, It’s a Resurrection

This Is Not a Burial, It’s a Resurrection

2019
×
★★★½
Edit this entry  
16
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★
Edit this entry  
20
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★
Edit this entry  
06
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★½
Edit this entry  
05
Deer Friend

Deer Friend

1991
×
★★½
Edit this entry  
31
An Elephant Sitting Still

An Elephant Sitting Still

2018
×
★★★½
Edit this entry  
29
Titane

Titane

2021
×
★★★
Edit this entry  
27
Lamb

Lamb

2021
×
★★★
Edit this entry  
26
Bergman Island

Bergman Island

2021
×
★★★
Edit this entry  
26
Paris, 13th District

Paris, 13th District

2021
×
★★★★
Edit this entry  
25
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★½
Edit this entry  
24
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Cure

Cure

1997
×
★★★★
Edit this entry  
22
A Pure Place

A Pure Place

2021
×
★★★
Edit this entry  
22
Through the Olive Trees

Through the Olive Trees

1994
×
★★★★
Edit this entry  
13
High Tension

High Tension

2003
×
★★½
Edit this entry  
10
House

House

1977
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Edit this entry  
03
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
The Strangers

The Strangers

2008
×
★★★
Edit this entry  
30
Waltz with Bashir

Waltz with Bashir

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
29
American Movie

American Movie

1999
×
Edit this entry  
27
Russian Ark

Russian Ark

2002
×
★★★½
Edit this entry  
24
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★
Edit this entry  
22
Mr. Bachmann and His Class

Mr. Bachmann and His Class

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Dune

Dune

2021
×
★★★
Edit this entry  
03
Koyaanisqatsi

Koyaanisqatsi

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★½
Edit this entry  
26
Annette

Annette

2021
×
★★★½
Edit this entry  
24
Fabian: Going to the Dogs

Fabian: Going to the Dogs

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Game Night

Game Night

2018
×
★★★½
Edit this entry  
08
Honeyland

Honeyland

2019
×
Edit this entry  
08
Radiance

Radiance

2017
×
★★★
Edit this entry