• Little Shop of Horrors

    Little Shop of Horrors

    ★★★★★

    Director's cut: the ending still doesn't work, but it's utterly fascinating and it's great that we finally have it.

  • The Amazing Spider-Man 2

    The Amazing Spider-Man 2

    ★★

    A very nicely shot series of utterly appalling story and character decisions.

  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

    The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

    ★★★★

    So Danny Strong is Team Gale, then.

  • Paddington

    Paddington

    ★★★★½

    Abso-flipping-lutely delightful. Funny, warm, and jam (or, er, marmalade)-packed with character and wit, and a rousing love letter to my adopted city. This is going to be something to watch over and over again every Christmas.

    Also contains almost as many The Thick of It actors as In The Loop did.

  • Gone Girl

    Gone Girl

    ★★★★

    A stylish, faithful, superbly-performed telling of a compelling, surprising, unsettling story that sadly, I already knew every beat of.

    It's rare to criticise an adaptation for sticking TOO closely to the source material, but in this case, having already read the book definitely weakened the enjoyment.

  • They Came Together

    They Came Together

    ★★★★

    Not as funny as a spoof rom-com starring Amy Poehler and Paul Rudd has the potential to be (which is pretty much... "funniest thing ever" sort of territory), but still a spoof rom-com starring Amy Poehler and Paul Rudd, and so still hugely full of laughs. It's a combination of an admirably Airplane-esque approach to gags (just chuck as many stupid ones as you like at the screen, because they won't all stick, but at that rate a lot of…

  • Captain America: The Winter Soldier

    Captain America: The Winter Soldier

    ★★★★½

    This would have been the best superhero movie in any year that didn't also have Guardians of the Galaxy in it.

  • This Is Spinal Tap

    This Is Spinal Tap

    ★★★★★

    "Well, I suppose I could, uh, work in a shop of some kind, or... or do, uh, freelance, uh, selling of some sort of, uh, product. You know..."
    "A salesman?"
    "A salesman, like maybe in a, uh, haberdasher, or maybe like a, uh, um... a chapeau shop or something. You know, like, 'Would you... what size do you wear, sir?' And then you answer me."
    "Uh... seven and a quarter.
    "'I think we have that.' See, something like that I…

  • Guardians of the Galaxy

    Guardians of the Galaxy

    ★★★★

    "Where [Guardians] succeeds is in all the ways in which it falls back upon the tried and tested. It's sharp, it's deliciously funny, it's self-aware without ever descending into self-parody, it looks fantastic (and sounds it whenever the music is playing, although it does also occasionally have dialogue level problems) and it entertains from start to an almost unconventionally strong (for Marvel) final act. The elements that may have been risks succeed because they're part of a film that is always sure of itself - and which has the most infectious sense of enjoyment this side of Knowhere."

    More: www.panelbeats.co.uk/review/guardians-of-the-galaxy.php

  • Her

    Her

    ★★★★½

    Weird and uncomfortable and singular and forward-looking and inward-looking and odd and strange and funny and clever and thoughtful and amazing-looking and I think I need to see it again, because I'm sure I didn't catch everything about it, but I think I liked it rather a lot.

  • The Wolf of Wall Street

    The Wolf of Wall Street

    ★★★★

    Occasionally thrilling, and DiCaprio is fantastic throughout (even if he is basically just doing an amazing Ray Liotta impression). But it's hard not to compare it to American Hustle, and it's just not as good as American Hustle. Not only is it nowhere near as much fun, but you never want them to get away with it. It's a film about scumbags being scumbags that never *quite* goes as far in judging them as its obvious counterpart (Goodfellas) did. Particularly given that the real-life version of the main scumbag turns up in a cameo at the end.

  • X-Men: Days of Future Past

    X-Men: Days of Future Past

    ★★★★

    Spectacular. Stands firmly with X2 and First Class as the best the franchise has to offer, if maybe not *quite* at the heights of the former. Dense and clever, while also being massive and comic-book-ish and more than a little ridiculous. Best of all, though, is that it's a rewarding payoff to having been a fan of these films since the first one back in 2000. I know there's another one coming, but this would actually stand as a perfect full-circle cap to the series.

    Dinklage isn't in it enough, though.