Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
03
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Straight Outta Compton

Straight Outta Compton

2015
×
★★★★
Edit this entry  
31
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Edit this entry  
13
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Polle fiction

Polle fiction

2002
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Last Samurai

The Last Samurai

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Bad Boys for Life

Bad Boys for Life

2020
×
★★½
Edit this entry  
02
Northwest

Northwest

2013
×
★★★½
Edit this entry  
28
Heat

Heat

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
14
PVT Chat

PVT Chat

2020
×
★★★½
Edit this entry  
14
Willy's Wonderland

Willy's Wonderland

2021
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Purity of Vengeance

The Purity of Vengeance

2018
×
★★★½
Edit this entry  
08
A Conspiracy of Faith

A Conspiracy of Faith

2016
×
★★★
Edit this entry  
24
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★
Edit this entry  
16
Kids

Kids

1995
×
★★★★
Edit this entry  
12
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★½
Edit this entry  
10
Pieces of a Woman

Pieces of a Woman

2020
×
★★★½
Edit this entry  
09
End of Watch

End of Watch

2012
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Hungover Games

The Hungover Games

2014
×
Edit this entry  
03
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Hot Shots! Part Deux

Hot Shots! Part Deux

1993
×
★★★½
Edit this entry  
25
Hot Shots!

Hot Shots!

1991
×
★★★★
Edit this entry  
24
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Blues Brothers

The Blues Brothers

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
23
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★½
Edit this entry  
19
Legend

Legend

2015
×
★★★½
Edit this entry  
15
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★½
Edit this entry  
15
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
14
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★★★
Edit this entry  
14
Riders of Justice

Riders of Justice

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★
Edit this entry  
27
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Edit this entry  
25
Killing Them Softly

Killing Them Softly

2012
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Martian

The Martian

2015
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Murder Mystery

Murder Mystery

2019
×
★★½
Edit this entry  
11
Safe

Safe

1995
×
★★★½
Edit this entry  
01
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
Edit this entry  
01
Minding the Gap

Minding the Gap

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★★½
Edit this entry  
24
Pi

Pi

1998
×
★★★½
Edit this entry  
20
Inception

Inception

2010
×
★★★★
Edit this entry  
17
Fantasia

Fantasia

1940
×
★★★★
Edit this entry  
07
Widows

Widows

2018
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Lego Movie 2: The Second Part

The Lego Movie 2: The Second Part

2019
×
★★★½
Edit this entry  
26
Tenet

Tenet

2020
×
★★
Edit this entry  
20
House

House

1977
×
★★★
Edit this entry