sean_chavel has logged 41 entries for films during August 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
I, Daniel Blake

I, Daniel Blake

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Sorry We Missed You

Sorry We Missed You

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ladybird Ladybird

Ladybird Ladybird

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Martha Marcy May Marlene

Martha Marcy May Marlene

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Model Shop

Model Shop

1969
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Cabaret Balkan

Cabaret Balkan

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
4:44 Last Day on Earth

4:44 Last Day on Earth

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
New Rose Hotel

New Rose Hotel

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Hole

The Hole

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Ultimate Warrior

The Ultimate Warrior

1975
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Things to Come

Things to Come

1936
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Perfect Sense

Perfect Sense

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Bullitt

Bullitt

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Dirty Mary Crazy Larry

Dirty Mary Crazy Larry

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Black Sunday

Black Sunday

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Silent Running

Silent Running

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Argo

Argo

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Lifeforce

Lifeforce

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Oblivion

Oblivion

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Elysium

Elysium

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Passengers

Passengers

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Lucy in the Sky

Lucy in the Sky

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Up

Up

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
True Stories

True Stories

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
August: Osage County

August: Osage County

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Ricki and the Flash

Ricki and the Flash

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
She-Devil

She-Devil

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Come See the Paradise

Come See the Paradise

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Shoot the Moon

Shoot the Moon

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Commitments

The Commitments

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Pink Floyd: The Wall

Pink Floyd: The Wall

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Mississippi Burning

Mississippi Burning

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Birdy

Birdy

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Angel Heart

Angel Heart

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry