Séamus has logged 217 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
The Kingdom of the Fairies

The Kingdom of the Fairies

1903
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
One Week

One Week

1920
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Frankenstein

Frankenstein

1910
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Joan of Arc

Joan of Arc

1900
×
★½
Edit this entry  
22
Vorrei morir

Vorrei morir

1918
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Big Swallow

The Big Swallow

1901
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Corner in Wheat

A Corner in Wheat

1909
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Musketeers of Pig Alley

The Musketeers of Pig Alley

1912
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Great Train Robbery

The Great Train Robbery

1903
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Big Shave

The Big Shave

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Suspense.

Suspense.

1913
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Strike

The Strike

1904
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Falling Leaves

Falling Leaves

1912
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Cameraman's Revenge

The Cameraman's Revenge

1912
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
O-Bi, O-Ba: The End of Civilization

O-Bi, O-Ba: The End of Civilization

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Mad God

Mad God

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Worse Than the Demon

Worse Than the Demon

2013
×
★★★
Edit this entry  
14
Dune

Dune

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
After Death

After Death

1915
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Hour of Liberation Has Arrived

The Hour of Liberation Has Arrived

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Oriental Elegy

Oriental Elegy

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Mynarski Death Plummet

Mynarski Death Plummet

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Body Snatchers

Body Snatchers

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Freaks

Freaks

1932
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
King of New York

King of New York

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Quiet Man

The Quiet Man

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
And What Is the Summer Saying

And What Is the Summer Saying

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Inventor Crazybrains and His Wonderful Airship

The Inventor Crazybrains and His Wonderful Airship

1905
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Story Well Spun

A Story Well Spun

1906
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Light Is Calling

Light Is Calling

2004
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Miraculous Life of Therese Martin

The Miraculous Life of Therese Martin

1929
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Haceldama or The Price of Blood

Haceldama or The Price of Blood

1919
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Possession

Possession

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Farewell to Arms

A Farewell to Arms

1932
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Chess Game of the Wind

The Chess Game of the Wind

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Incredible Shrinking Man

The Incredible Shrinking Man

1957
×
★★½
Edit this entry  
15
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Searchers

The Searchers

1956
×
★★★½
Edit this entry  
14
Charade

Charade

1963
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Man Without a Star

Man Without a Star

1955
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Just 6.5

Just 6.5

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Fall

The Fall

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
On the Barricade

On the Barricade

1907
×
★★
Edit this entry  
04
The Last Cartridge, an Incident of the Sepoy Rebellion in India

The Last Cartridge, an Incident of the Sepoy Rebellion in India

1908
×
★½
Edit this entry  
03
The Diabolic Tenant

The Diabolic Tenant

1909
×
★★★★
Edit this entry  
03
Bound

Bound

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry