Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
11
Four Faces West

Four Faces West

1948
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
A Reason to Live, a Reason to Die

A Reason to Live, a Reason to Die

1972
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
The Wilby Conspiracy

The Wilby Conspiracy

1975
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Dark Intruder

Dark Intruder

1965
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Navajo Joe

Navajo Joe

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Crash

Crash

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Taras Bulba

Taras Bulba

1962
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Romeo Is Bleeding

Romeo Is Bleeding

1993
×
★★★
Edit this entry  
26
Blank City

Blank City

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Kings of the Sun

Kings of the Sun

1963
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Time

Time

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Nomad: In the Footsteps of Bruce Chatwin

Nomad: In the Footsteps of Bruce Chatwin

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Hell Drivers

Hell Drivers

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Trigger, Jr.

Trigger, Jr.

1950
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Sunset in the West

Sunset in the West

1950
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
A Double Life

A Double Life

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Americano

The Americano

1955
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Crashout

Crashout

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Girl Who Knew Too Much

The Girl Who Knew Too Much

1969
×
Read the review Edit this entry  
09
The January Man

The January Man

1989
×
Read the review Edit this entry  
08
Charlie Says

Charlie Says

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Return of Sabata

Return of Sabata

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Innocent Bystanders

Innocent Bystanders

1972
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Adios Sabata

Adios Sabata

1970
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Dragonfly Squadron

Dragonfly Squadron

1954
×
Read the review Edit this entry  
04
Riot

Riot

1969
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Man with the Gun

Man with the Gun

1955
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
THX 1138

THX 1138

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Spikes Gang

The Spikes Gang

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Deadly Trap

The Deadly Trap

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mad Max 2

Mad Max 2

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Marseille Contract

The Marseille Contract

1974
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Angel, Angel, Down We Go

Angel, Angel, Down We Go

1969
×
Read the review Edit this entry  
26
Company Business

Company Business

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Pray for the Wildcats

Pray for the Wildcats

1974
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Sabata

Sabata

1969
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Nightcomers

The Nightcomers

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Kind Hearts and Coronets

Kind Hearts and Coronets

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Hired Hand

The Hired Hand

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The File of the Golden Goose

The File of the Golden Goose

1969
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Zachariah

Zachariah

1971
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Sugar Hill

Sugar Hill

1974
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Gun Runners

The Gun Runners

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Serial Killer 1

Serial Killer 1

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry