Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
The Long Good Friday

The Long Good Friday

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Tenet

Tenet

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
The Mystery of D.B. Cooper

The Mystery of D.B. Cooper

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Joker

Joker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Joy

Joy

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
The Player

The Player

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Mr. No Legs

Mr. No Legs

1978
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
mother!

mother!

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
10
Filmworker

Filmworker

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
They'll Love Me When I'm Dead

They'll Love Me When I'm Dead

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Gangs of New York

Gangs of New York

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
David Lynch: The Art Life

David Lynch: The Art Life

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Rat Fink

Rat Fink

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Maximum Overdrive

Maximum Overdrive

1986
×
Read the review Edit this entry  
15
The Greasy Strangler

The Greasy Strangler

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Human Tornado

The Human Tornado

1976
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Bad News Bears

The Bad News Bears

1976
×
Edit this entry  
30
A Face in the Crowd

A Face in the Crowd

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Hearts of the West

Hearts of the West

1975
×
★★★★
Edit this entry  
21
Trouble Man

Trouble Man

1972
×
★★★★
Edit this entry  
22
Le Bonheur

Le Bonheur

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Day of the Locust

The Day of the Locust

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
To Live and Die in L.A.

To Live and Die in L.A.

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Point Blank

Point Blank

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Messiah of Evil

Messiah of Evil

1973
×
Read the review Edit this entry  
29
The Player

The Player

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Kiss Me Deadly

Kiss Me Deadly

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Los Angeles Plays Itself

Los Angeles Plays Itself

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Big Wednesday

Big Wednesday

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
X-15

X-15

1961
×
½
Read the review Edit this entry  
14
World on a Wire

World on a Wire

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Seconds

Seconds

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★★
Edit this entry