• The Power of the Dog

    The Power of the Dog

    ★★★½

    Mini Review

    Recently I have criticised Benedict Cumberbatch for consistently choosing boring roles, but I have been proven wrong here. His performance in The Power of the Dog is intimidating, scary and completely enthralling, and the supporting cast also do a brilliant job in heightening this. As far as the film itself goes I was torn - on the one hand Jane Campion is an excellent director and knows how to craft a stunning piece of art, but I found…

  • Malignant

    Malignant

    ★★★½

    Mini Review

    James Wan's latest horror film, Malignant is as technically marvellous as any other work of his. From the dynamic camera that stalks the characters to the moody lighting that is almost constantly dark without ever feeling bland. The storyline is completely unpredictable and at times maybe a bit too vague, but since it's so self-aware in its weird complexities the dialogue always feels authentic. The final act especially takes advantage of the film's melodramatic tone and delivers an absolutely killer finale which makes me so glad that a major studio is still willing to pump money into bold, creative projects such as Malignant.

  • The Voyeurs

    The Voyeurs

    ★★★

    Mini Review

    The Voyeurs is a very stylish, well directed erotic thriller with great performances that is let down by it's wild plot but is nonetheless pretty enjoyable. It really takes advantage of the genre, with great chemistry between the leads and a ton of sex. The premise starts out really simple, and this is where the film strives, but as the plot develops it gets more and more goofy and hard to believe. The third act in particular has some serious issues. Obviously the film isn't nearly as good as its inspirations such as Rear Window, but honestly despite it's flaws I mostly enjoyed it.

  • The Client

    The Client

    ★★★★

    MOVIES I MISSED (THE 90s) - FILM #25

    The Client is an extremely underrated legal thriller directed by Joel Schumacher based on the John Grisham novel of the same name. The suspense in this movie is amazing, from the incredibly tense opening sequence to the thrilling well-written conversations between the main characters. Tommy Lee Jones, Susan Sarandon and 12 year-old Brad Renfro all give remarkable performances and truly elevate the film beyond its fairly by-the-numbers plot. Genuinely don't understand why this isn't considered one of Schumacher's better films.

  • Werewolves Within

    Werewolves Within

    ★★½

    Mini Review

    Werewolves Within takes three of the most difficult genres to pull off - horror comedy, mystery whodunnit and video game adaptation - and mashes them all into a somewhat enjoyable ninety minute B-movie romp. The cast of lesser-known character actors really commit to the sillyness but unfortunately there are just not enough funny jokes in the script. I wasn't invested in the mystery and the horror elements aren't scary at all. Director Josh Ruben does a good job…

  • Wrath of Man

    Wrath of Man

    ★★★½

    Mini Review

    Wrath of Man may not be Guy Ritchie's best film, but it's certainly the most enjoyable in recent memory. His signature, stylish direction is as present here as it was in classics like Snatch and the action sequences in particular are very well done. Jason Statham is also at the top of his game here, injecting his usual blunt object schtick with genuine depth. Good heist movies are few and far between in this day and age, but…

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★★★½

    Mini Review

    Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings is Marvel Studios' strongest origin film yet, with very impressive worldbuilding, well developed new characters and breathtaking action sequences. Simu Liu is a charming lead who I can't wait to see more of in the future, but the supporting cast really steal the show such as the hilarious Awkwafina, Meng'er Zhang as the badass Xialing and of course the legend Tony Leung as one of the MCU's best villains yet Wenwu (NOT The Mandarin). The fight choreography is top notch and the the visuals are stunning. Well done Destin Daniel Cretton, that was awesome.

  • Worth

    Worth

    ★★★

    Mini Review

    Michael Keaton and Stanley Tucci shine in this otherwise average biopic about Kenneth Feinberg, the man in charge of the 9/11 Fund. The pace is very slow and there are a lot of long conversational scenes, which thanks to the great performances and interesting subject matter manage to evade monotony for the most part. Despite the film being about one of the greatest tragedies in human history, the film never really finds the emotional resonance that it's looking for. Overall though, Worth is a very interesting watch due to its core themes that is rarely boring despite its slow burn pacing.

  • Cinderella

    Cinderella

    ★★★

    Mini Review

    I didn't actually mind Kay Cannon's Cinderella adaptation as much as I thought I would. The whole thing stinks of mediocrity and nowadays it's incredibly difficult to make a Cinderella movie feel fresh, which this one unfortunately doesn't achieve. However, most of the musical sequences are pretty good and there are some genuinely funny jokes peppered throughout. Camila Cabello's acting debut is solid enough and the supporting cast including Idina Menzel and Billy Porter are clearly very comfortable in the genre. Honestly if you're flicking through Prime Video looking for something to watch one evening there are certainly worse films than this.

  • Boss Level

    Boss Level

    ★★

    Mini Review

    Boss Level is the latest spin on the Groundhog Day format, it's an R-rated action movie starring Frank Grillo. The characters and story aren't unique or interesting in any way, and whenever we weren't in an action set piece it's pretty boring. Grillo is charismatic enough but the script just isn't very good, relying on lazy narration to deliver exposition. It does improve dramatically in the second half and the action is pretty good, it's well shot by…

  • Together Together

    Together Together

    ★★★★

    Mini Review

    Together Together is a comedy full of heart with a fresh and interesting premise. The film follows a young woman named Anna, who is hired as the surrogate for Matt, a single man in his forties. The differences between the characters and the unique situation that they are in allows for some very insightful conversations as well as some great comedy. Ed Helms always delivers when he's given a role with some depth and Together Together is no…

  • Together

    Together

    ★★★★

    Mini Review

    Make no mistake, Together is not a film. It's a play, and a bloody good play at that. It's about a couple who hate eachother, stuck inside due to the coronavirus lockdown raising their young son (constantly breaking the fourth wall as they do so.) James McAvoy and Sharon Horgan are two incredible actors that have been given an incredible screenplay that is short, sharp and darkly funny. Watching these two powerhouses telling a story through Stephen Daldry's…