Kyle has logged 106 entries for films during February 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
A Few Good Men

A Few Good Men

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Maximum Risk

Maximum Risk

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★
Edit this entry  
28
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Expendables

The Expendables

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The United States vs. Billie Holiday

The United States vs. Billie Holiday

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Tom & Jerry

Tom & Jerry

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
The Outlaw Josey Wales

The Outlaw Josey Wales

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
127 Hours

127 Hours

2010
×
★★★½
Edit this entry  
25
Driving Miss Daisy

Driving Miss Daisy

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Pat Garrett & Billy the Kid

Pat Garrett & Billy the Kid

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Speed

Speed

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mississippi Burning

Mississippi Burning

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
High Plains Drifter

High Plains Drifter

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Gandhi

Gandhi

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Westworld

Westworld

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
First Blood

First Blood

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Elysium

Elysium

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Wild Bunch

The Wild Bunch

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Butch Cassidy and the Sundance Kid

Butch Cassidy and the Sundance Kid

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Fury

Fury

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Chariots of Fire

Chariots of Fire

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Flora & Ulysses

Flora & Ulysses

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Saturday Night Fever

Saturday Night Fever

1977
×
Read the review Edit this entry  
19
For a Few Dollars More

For a Few Dollars More

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★½
Edit this entry  
18
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
2012

2012

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Hallelujah Trail

The Hallelujah Trail

1965
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Supernova

Supernova

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Discreet Charm of the Bourgeoisie

The Discreet Charm of the Bourgeoisie

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Shenandoah

Shenandoah

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★½
Edit this entry  
15
Apocalypto

Apocalypto

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry