Highest rated films

  • Old

    ★★★★

  • Wheel of Fortune and Fantasy

    ★★★★

  • Joji

    ★★★

  • Karnan

    ★★★

  • Master

    ★★★

  • Jagame Thandhiram

    ★★★

  • Sarpatta Parambarai

    ★★★

  • Nenjam Marappathillai

    ★★★

  • The Matrix

    ★★★★★

  • Glass

    ★★★★★

  • Happy Together

    ★★★★★

  • The Killer

    ★★★★★

  • To Be or Not to Be

    ★★★★★

  • The Bridges of Madison County

    ★★★★★

  • How Green Was My Valley

    ★★★★★

  • Street of Shame

    ★★★★★

  • Red Post on Escher Street

    ★★★★★

  • Tea and Sympathy

    ★★★★★

  • The Blade

    ★★★★★

  • The Blue Sky Maiden

    ★★★★★

  • The Little Girl Who Sold the Sun

    ★★★★★

  • Nayakan

    ★★★★★

  • Ae Dil Hai Mushkil

    ★★★★★

  • Bells Are Ringing

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 297 Films watched
  • 42.4 Average per month
  • 9.9 Average per week

Milestones

First Film

Yokohama BJ Blues

Jan 1

Last Film

Old

Jul 26

Genres, countries & languages

Drama
201 films
Romance
92 films
Comedy
71 films
Action
59 films
Thriller
53 films
Crime
44 films
Mystery
18 films
Sci Fi
15 films
Adventure
15 films
Horror
10 films
India
76 films
USA
75 films
Japan
53 films
Hong Kong
26 films
France
23 films
Philippines
15 films
Germany
9 films
Canada
8 films
Italy
7 films
UK
6 films
English
112 films
Japanese
55 films
Tamil
53 films
French
30 films
Hindi
28 films
Cantonese
22 films
Italian
19 films
Chinese
16 films
Tagalog
16 films
Spanish
14 films

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

scorpiorising’s most liked list

Battleship Potemkin
7th Heaven
L'Atalante

because of sadness, there is cinema

favorites/personal canon

More lists

Highs and lows

Highest Average

The Battle of Algiers
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

The Happening
Average weighted rating:

1.9

Most Popular

The Matrix
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Tinimbang ang Langit

Films scorpiorising watched in 2021

  • Old
  • Onaayum Aattukkuttiyum
  • Remember the Night
  • Goyokin
  • Sarpatta Parambarai
  • All About Women
  • Leila
  • The Silences of the Palace
  • Master
  • Forget Me Not
  • Don
  • The Professor and His Beloved Equation
  • Ode to Nothing
  • Love Aaj Kal
  • Chungking Express
  • Bound
  • Days of Being Wild
  • Aakrosh
  • Happy Together
  • Johnny Mnemonic
  • Love & Basketball
  • 96
  • Sadma
  • Up, Down, Fragile
  • The Matrix Revolutions
  • The Matrix Reloaded
  • Open Mic Solitaire
  • The Matrix
  • It Should Happen to You
  • Hands Across the Table
  • My Man Godfrey
  • Petta
  • Jagame Thandhiram
  • Red Army/PFLP: Declaration of World War
  • The Guerilla is a Poet
  • Safe
  • Jessica Forever
  • Tik Tik Tik
  • Vaaranam Aayiram
  • Salawahan
  • Aalavandhan
  • The Happening
  • The Village
  • Glass
  • Unbreakable
  • Nizhal Nijamagirathu
  • Apoorva Raagangal
  • Andha Naal
  • Soltero
  • Baby Boy
  • Sathya
  • Isa Pa, with Feelings
  • The Revolt of Mamie Stover
  • Streets of Fire
  • Anjathe
  • Chekka Chivantha Vaanam
  • Haplos
  • Tenet
  • Jenin, Jenin
  • The Fate of Lee Khan
  • A Magical Substance Flows Into Me
  • Blessed Blessed Oblivion
  • Paruthiveeran
  • Libel
  • Guilty of Romance
  • Pratidwandi
  • The Lovers on the Bridge
  • My Lucky Stars
  • From Miyamoto to You
  • Unforgiven
  • Dil Chahta Hai
  • To Each His Own
  • Pithamagan
  • Premam
  • Senso
  • Portrait of an Unknown Woman
  • School on Fire
  • Prison on Fire
  • Full Contact
  • Virumandi
  • Indian
  • Psycho
  • The Island Closest to Heaven
  • The Mermaid
  • Pagal Nilavu
  • Gentleman
  • Roja
  • Naanum Rowdydhaan
  • Tinimbang ang Langit
  • Jeans
  • Knock Off
  • M. Butterfly
  • Nayakan
  • Karnan
  • Mullum Malarum
  • Maps to the Stars
  • Eastern Promises
  • Dead Ringers
  • Crimes of the Future
  • The Last Dive
  • Soodhu Kavvum
  • Has Anybody Seen My Gal?
  • Sangathalaivan
  • Labyrinth of Cinema
  • Four Adventures of Reinette and Mirabelle
  • The Bridges of Madison County
  • 7G Rainbow Colony
  • Chilsu and Mansu
  • Cutter's Way
  • 16 Vayathinile
  • The Aviator's Wife
  • Bullet in the Head
  • The Strangler
  • Resurrection Of The Little Match Girl
  • Punnagai Mannan
  • The Black Republic
  • Varumayin Niram Sivappu
  • Friends of Friends
  • Accident
  • Minsara Kanavu
  • Face/Off
  • Ek Duuje Ke Liye
  • Dancing Girl
  • Mumbai Xpress
  • A Short Love Affair
  • The Annihilation of Fish
  • Fake Blond
  • In the Palm of Your Hand
  • The Cannibal Man
  • Lingua Franca
  • Michael Madana Kama Rajan
  • The Killing Floor
  • Abouna
  • Volver
  • Pisaasu
  • Tamasha
  • After Tomorrow
  • Joji
  • An Inn in Tokyo
  • A Hen in the Wind
  • The Invincibles
  • Good Morning
  • The God of Cookery
  • The Cat
  • Giants and Toys
  • Will Success Spoil Rock Hunter?
  • Purampokku Engira Podhuvudamai
  • Please Don't Eat the Daisies
  • Kal Ho Naa Ho
  • Kabhi Khushi Kabhie Gham
  • Lightning
  • Kadhalan
  • Nenjam Marappathillai
  • The Marrying Kind
  • Undertow
  • Flowing
  • Kiki's Delivery Service
  • Barefoot Gen
  • 7 Men from Now
  • Men and Women
  • Kamla Ki Maut
  • Mogambo
  • Paar
  • Don't Cry for Salim
  • Alaipayuthey
  • Trouble in Paradise
  • Party
  • Stagecoach
  • Mammo
  • An Autumn's Tale
  • Mystery Train
  • City on Fire
  • Videodrome
  • Mahanadhi
  • The Long Gray Line
  • No Rest for the Brave
  • Three, Two, One
  • The Man in Her Life
  • Spring Awakens
  • Song of Love
  • Ae Dil Hai Mushkil
  • The Blue Sky Maiden
  • Tokyo Fist
  • Masoom
  • Fort Apache
  • The Depths
  • Duplicate
  • Where Chimneys Are Seen
  • Wife of a Spy
  • The Friends
  • The Quiet Man
  • The Killer
  • Zero Focus
  • Despair
  • Wheel of Fortune and Fantasy
  • The Little Girl Who Sold the Sun
  • Le Franc
  • Over the Fence
  • Time and Tide
  • Wagon Master
  • The 36th Chamber of Shaolin
  • Anne of the Indies
  • Dangerous Encounters of the First Kind
  • Querelle

See all 297

World map

Highly rated films scorpiorising is yet to see

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob
  • Bo Burnham: Inside
  • Judas and the Black Messiah
  • Mass
  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time
  • Luca
  • The Mitchells vs. The Machines
  • The Worst Person in the World

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more