Highest rated films

  • Days

    ★★★★

  • Death of Nintendo

    ★★★

  • Himala: A Dialectic for Our Times

    ★★★

  • House

    ★★★★★

  • Crash

    ★★★★★

  • Atlantics

    ★★★★★

  • Body Double

    ★★★★★

  • A Summer's Tale

    ★★★★★

  • A Touch of Zen

    ★★★★★

  • The Scarlet Empress

    ★★★★★

  • Kotoko

    ★★★★★

  • Losing Ground

    ★★★★★

  • Before We Vanish

    ★★★★★

  • 7th Heaven

    ★★★★★

  • Dil Se..

    ★★★★★

  • The Pirate

    ★★★★★

  • Love on Delivery

    ★★★★★

  • Rab Ne Bana Di Jodi

    ★★★★★

  • Nomad

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 357 Films watched
  • 29.8 Average per month
  • 6.9 Average per week

Milestones

First Film

If Beale Street Could Talk

Jan 8

Last Film

Sansho the Bailiff

Dec 31

Genres, countries & languages

Drama
269 films
Romance
119 films
Comedy
59 films
Crime
45 films
Thriller
45 films
Action
42 films
Mystery
22 films
Horror
20 films
Fantasy
15 films
Sci Fi
14 films
India
102 films
USA
67 films
Japan
58 films
Hong Kong
25 films
France
21 films
Philippines
20 films
Egypt
16 films
UK
9 films
Germany
8 films
Taiwan
7 films
English
101 films
Hindi
65 films
Japanese
62 films
Tamil
25 films
Cantonese
24 films
Arabic
22 films
Tagalog
20 films
French
19 films
Chinese
16 films
Spanish
16 films

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 3 Added 3

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

scorpiorising’s most liked list

The Phantom Carriage
Blithe Spirit
Sylvia and the Ghost

ghosts & spirits in non-horror films

note: i am including films in which the ghost is purely symbolic, fake, imaginary, etc.

More lists

Highs and lows

Highest Average

Sansho the Bailiff
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Dark Phoenix
Average weighted rating:

2.2

Most Popular

The Thing
Average weighted rating:

4.3

Most Obscure

Faasle

Films scorpiorising watched in 2020

  • Sansho the Bailiff
  • Shanghai Blues
  • Flowing
  • Geethanjali
  • Play It Cool
  • Kaun?
  • Diary of a Shinjuku Thief
  • Goodbye, Dragon Inn
  • Céline
  • The Bad and the Beautiful
  • Thiruda Thiruda
  • Marnie
  • Black Snow
  • Local Hero
  • The Driver
  • Drugstore Romance
  • Moonfleet
  • After the Curfew
  • Moral
  • Lust for Life
  • Oil Lamps
  • Tarang
  • Rue de l'Estrapade
  • The Seventh Horse of the Sun
  • Kali Salwar
  • The Assassin
  • On the Beach at Night Alone
  • Space Is the Place
  • Kadhalum Kadanthu Pogum
  • Two Weeks in Another Town
  • Mahal
  • Claudine
  • To the Ends of the Earth
  • The Pirate
  • Starman
  • Pudhupettai
  • Love Massacre
  • Super Deluxe
  • Charisma
  • Days
  • Journey to the Shore
  • Three on a Couch
  • Highway
  • Mermaid Legend
  • The Cobweb
  • Variety
  • Wheels on Meals
  • Creepy
  • Autumn Leaves
  • King of Comedy
  • Once a Moth
  • Final Victory
  • Crash
  • Mannequin
  • The Girl in the Rumor
  • Jhoom Barabar Jhoom
  • Retribution
  • Jungle Love
  • Husband and Wife
  • Death of Nintendo
  • Before We Vanish
  • Pizza
  • The Approach of Autumn
  • A Woman's Life
  • Dragons Forever
  • Cairo 30
  • Mad Max
  • Anjaam
  • The Wiser Age
  • The Diary of a Chambermaid
  • Under Capricorn
  • The Ghost and Mrs. Muir
  • Angel Dust
  • Snake Eyes
  • Bāhubali 2: The Conclusion
  • Bāhubali: The Beginning
  • The Ladies Man
  • OK Kanmani
  • Taboo
  • Love on Delivery
  • Oh Darling! Yeh Hai India!
  • Baazigar
  • The Chess Game of the Wind
  • Raavanan
  • Temptation of the Mask
  • Attakathi
  • Rosa la Rose, Public Girl
  • Maryada Ramanna
  • The Devil Is a Woman
  • Mirch Masala
  • Dishonored
  • Polyester
  • Udayer Pathey
  • I Only Want You to Love Me
  • Bullet Ballet
  • Boxer
  • Tetsuo II: Body Hammer
  • Awaara
  • Malcolm X
  • Ghost
  • Running on Karma
  • Losing Ground
  • Thoovanathumbikal
  • Split of the Spirit
  • Chandni
  • Raining in the Mountain
  • Mathilukal
  • The Fetist
  • Mr. India
  • How to Disappear Completely
  • Nandha
  • A Free Woman
  • A Summer's Tale
  • Ondanondu Kaladalli
  • Katha
  • The Circus
  • Tokyo Drifter
  • Rangeela
  • Muscle
  • Percy
  • Hunters' Sense of Touch
  • Blow Out
  • Bondage Ecstasy
  • Thampu
  • Hard Boiled
  • Kumbalangi Nights
  • Yumeji
  • Only You
  • The Rocking Horsemen
  • Jait Re Jait
  • Woman of Breakwater
  • Pariyerum Perumal
  • Lola
  • Kotoko
  • Sky Without Stars
  • Burlesk Queen
  • Legend of the Mountain
  • Veronika Voss
  • The Great Silence
  • Gubra
  • Parinda
  • House
  • Light of Africa
  • Rab Ne Bana Di Jodi
  • Boot Polish
  • A Touch of Zen
  • Kagero-za
  • West Indies
  • Aadukalam
  • The Hour of Liberation Has Arrived
  • Sanjuro
  • Hero Hiralal
  • The Living End
  • Femme Fatale
  • Yojimbo
  • Salon Mexico
  • Days and Nights
  • Kabali
  • Beijing Watermelon
  • Zigeunerweisen
  • T-Bird at Ako
  • Why Is the Sky Blue?
  • The Visitor in the Eye
  • Dil Se..
  • The Long Day Closes
  • Girls of Today
  • Lydia
  • Idiot
  • Kaala Patthar
  • The Thing
  • Japanese Girls at the Harbor
  • Bless Their Little Hearts
  • The Red Detachment of Women
  • The Sword
  • My Lenin
  • Hanoi, Tuesday 13th
  • The Scarlet Empress
  • Esthappan
  • Naukari
  • BU・SU
  • A Gentle Breeze in the Village
  • Las abandonadas
  • Of the Flesh
  • Favourites of the Moon
  • He Got Game
  • Great Freedom No. 7
  • Hi, Mom!
  • 79 Springs
  • The Test
  • Saagar
  • Touch
  • Body Double
  • The Return of the Prodigal Son
  • Kill Barbara with Panic
  • Dreams Are Colder Than Death
  • Love Is the Message, the Message Is Death
  • Equation to an Unknown
  • Deep Cover
  • The Other
  • Dipped in Gold
  • Himala: A Dialectic for Our Times
  • Crooklyn
  • Shuddh Desi Romance
  • Bamboozled

See all 357

World map

Highly rated films scorpiorising is yet to see

  • James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999
  • Taylor Swift City of Lover Concert
  • Euphoria: Trouble Don't Last Always
  • The Father
  • Hamilton
  • Black Is King
  • Minari
  • Wolfwalkers

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more