Highest rated films

  • Asako I & II

    ★★★★★

  • Ash Is Purest White

    ★★★★

  • Killing

    ★★★★

  • Burning

    ★★★

  • Faust

    ★★★

  • Call Me by Your Name

    ★★★★

  • Princess Cyd

    ★★★★

  • Some Came Running

    ★★★★

  • Moonrise

    ★★★★

  • Caught

    ★★★★

  • Gone to Earth

    ★★★★

  • Rajnigandha

    ★★★★

  • Logan

    ★★★

  • BPM (Beats per Minute)

    ★★★

  • Merry Christmas, Mr. Lawrence

    ★★★

  • The Bigamist

    ★★★

  • The Woman on the Beach

    ★★★

  • Everybody's Woman

    ★★★

  • 2 Cool 2 Be 4gotten

    ★★★

  • Les Sièges de l'Alcazar

    ★★★

  • Wife

    ★★★

Films by week

Jan Dec
  • 34 Films watched
  • 2.8 Average per month
  • 0.7 Average per week

Milestones

First Film

Deadma Walking

Jan 3

Last Film

Tisoy!

Dec 30

Genres, countries & languages

Drama
26 films
Romance
11 films
Comedy
5 films
Thriller
4 films
Sci Fi
3 films
Horror
3 films
Mystery
2 films
History
2 films
Action
2 films
Music
1 film
USA
14 films
Japan
7 films
France
5 films
Philippines
3 films
UK
3 films
South Korea
2 films
Italy
2 films
Finland
1 film
China
1 film
English
21 films
Japanese
7 films
French
4 films
Tagalog
3 films
Spanish
3 films
Italian
2 films
Korean
2 films
Chinese
2 films
Hindi
1 film
Cantonese
1 film

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

Terminator 2: Judgment Day
Average weighted rating:

4.2

Lowest Average

The Drifting Classroom
Average weighted rating:

3.1

Most Popular

Call Me by Your Name
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

As the Clouds Scatter

Films scorpiorising watched in 2018

  • Tisoy!
  • No Regret
  • Fast Trip, Long Drop
  • Burning
  • Ash Is Purest White
  • Asako I & II
  • Killing
  • Faust
  • Les Sièges de l'Alcazar
  • The Song of the Scarlet Flower
  • I've Always Loved You
  • Moonrise
  • The Sleeping Tiger
  • Everybody's Woman
  • Merry Christmas, Mr. Lawrence
  • Wife
  • Gone to Earth
  • Princess Cyd
  • Caught
  • Rajnigandha
  • Some Came Running
  • As the Clouds Scatter
  • Call Me by Your Name
  • The Woman on the Beach
  • 2 Cool 2 Be 4gotten
  • The Bigamist
  • BPM (Beats per Minute)
  • The Drifting Classroom
  • Terminator 2: Judgment Day
  • Coming to America
  • It
  • Logan
  • All's Well, Ends Well
  • Deadma Walking

World map

Highly rated films scorpiorising is yet to see

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • An Elephant Sitting Still
  • Shoplifters
  • Dirty Computer
  • Capernaum
  • Roma

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more