scorpiorising has logged 301 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★
Edit this entry  
28
Amar Prem

Amar Prem

1972
×
★★★
Edit this entry  
28
Godzilla

Godzilla

1954
×
★★★
Edit this entry  
27
Moon Warriors

Moon Warriors

1992
×
★★★
Edit this entry  
26
Old

Old

2021
×
★★★★
Edit this entry  
25
Onaayum Aattukkuttiyum

Onaayum Aattukkuttiyum

2013
×
★★★
Edit this entry  
24
Remember the Night

Remember the Night

1940
×
★★★
Edit this entry  
24
Goyokin

Goyokin

1969
×
★★★
Edit this entry  
23
Sarpatta Parambarai

Sarpatta Parambarai

2021
×
★★★
Edit this entry  
22
All About Women

All About Women

2008
×
★★★
Edit this entry  
21
Leila

Leila

1997
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Silences of the Palace

The Silences of the Palace

1994
×
★★★
Edit this entry  
19
Master

Master

2021
×
★★★
Edit this entry  
14
Forget Me Not

Forget Me Not

2015
×
★★★
Edit this entry  
13
Don

Don

1978
×
★★★
Edit this entry  
08
The Professor and His Beloved Equation

The Professor and His Beloved Equation

2006
×
★★★
Edit this entry  
08
Ode to Nothing

Ode to Nothing

2018
×
★★★
Edit this entry  
06
Love Aaj Kal

Love Aaj Kal

2020
×
★★★
Edit this entry  
06
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★
Edit this entry  
05
Bound

Bound

1996
×
★★★★
Edit this entry  
05
Days of Being Wild

Days of Being Wild

1990
×
★★★
Edit this entry  
03
Aakrosh

Aakrosh

1980
×
★★★
Edit this entry  
03
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Johnny Mnemonic

Johnny Mnemonic

1995
×
★★★
Edit this entry  
29
Love & Basketball

Love & Basketball

2000
×
★★★
Edit this entry  
28
96

96

2018
×
★★★
Edit this entry  
26
Sadma

Sadma

1983
×
★★★
Edit this entry  
23
Up, Down, Fragile

Up, Down, Fragile

1995
×
★★★
Edit this entry  
23
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★
Edit this entry  
22
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★
Edit this entry  
22
Open Mic Solitaire

Open Mic Solitaire

1983
×
★★★
Edit this entry  
22
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
21
It Should Happen to You

It Should Happen to You

1954
×
★★★
Edit this entry  
21
Hands Across the Table

Hands Across the Table

1935
×
★★★
Edit this entry  
21
My Man Godfrey

My Man Godfrey

1936
×
★★★
Edit this entry  
20
Petta

Petta

2019
×
★★★
Edit this entry  
18
Jagame Thandhiram

Jagame Thandhiram

2021
×
★★★
Edit this entry  
18
Red Army/PFLP: Declaration of World War

Red Army/PFLP: Declaration of World War

1971
×
★★★
Edit this entry  
18
The Guerilla is a Poet

The Guerilla is a Poet

2013
×
★★★
Edit this entry  
16
Safe

Safe

1995
×
★★★★
Edit this entry  
15
Jessica Forever

Jessica Forever

2018
×
★★★
Edit this entry  
14
Tik Tik Tik

Tik Tik Tik

1981
×
★★★★
Edit this entry  
14
Vaaranam Aayiram

Vaaranam Aayiram

2008
×
★★
Edit this entry  
13
Salawahan

Salawahan

1979
×
★★★
Edit this entry  
13
Aalavandhan

Aalavandhan

2001
×
★★★
Edit this entry  
12
The Happening

The Happening

2008
×
★★
Edit this entry  
11
The Village

The Village

2004
×
★★★
Edit this entry  
11
Glass

Glass

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★★★
Edit this entry  
09
Nizhal Nijamagirathu

Nizhal Nijamagirathu

1978
×
★★★★
Edit this entry