Doc has logged 36 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Thief of Bagdad

The Thief of Bagdad

1940
×
★★★½
Edit this entry  
30
The In-Laws

The In-Laws

1979
×
★★★½
Edit this entry  
30
The 5,000 Fingers of Dr. T.

The 5,000 Fingers of Dr. T.

1953
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Hustler

The Hustler

1961
×
★★★★
Edit this entry  
27
Sergeant Rutledge

Sergeant Rutledge

1960
×
★★★★
Edit this entry  
26
Death in Venice

Death in Venice

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★
Edit this entry  
20
The Personal History of David Copperfield

The Personal History of David Copperfield

2019
×
★★★★
Edit this entry  
20
Quick Millions

Quick Millions

1931
×
★★★★
Edit this entry  
19
Me and My Gal

Me and My Gal

1932
×
★★★★
Edit this entry  
18
Sherlock Holmes

Sherlock Holmes

1932
×
★★★½
Edit this entry  
11
Gull

Gull

2020
×
★★★
Edit this entry  
11
Eyimofe (This Is My Desire)

Eyimofe (This Is My Desire)

2020
×
★★★★
Edit this entry  
11
All the Light We Can See

All the Light We Can See

2020
×
★★★
Edit this entry  
11
Moon, 66 Questions

Moon, 66 Questions

2021
×
★★★★
Edit this entry  
10
Dark Red Forest

Dark Red Forest

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
We

We

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Stop-Zemlia

Stop-Zemlia

2021
×
★★★★
Edit this entry  
09
Bebia, à mon seul désir

Bebia, à mon seul désir

2021
×
★★★★
Edit this entry  
08
Taming the Garden

Taming the Garden

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Radiograph of a Family

Radiograph of a Family

2020
×
★★★★
Edit this entry  
07
Liborio

Liborio

2021
×
★★★★
Edit this entry  
07
Madalena

Madalena

2021
×
★★★½
Edit this entry  
06
Short Vacation

Short Vacation

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Wood and Water

Wood and Water

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
We're All Going to the World's Fair

We're All Going to the World's Fair

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Azor

Azor

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Far from the Madding Crowd

Far from the Madding Crowd

1967
×
★★★★
Edit this entry  
04
Rock Bottom Riser

Rock Bottom Riser

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Aleph

Aleph

2021
×
★★★
Edit this entry  
04
Apples

Apples

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Bipolar

Bipolar

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Friends and Strangers

Friends and Strangers

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
El Planeta

El Planeta

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
02
I Am Afraid to Forget Your Face

I Am Afraid to Forget Your Face

2020
×
★★★½
Edit this entry