Doc has logged 313 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Clockwatchers

Clockwatchers

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Mary Shelley's Frankenstein

Mary Shelley's Frankenstein

1994
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Velvet Underground

The Velvet Underground

2021
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Eyes of Tammy Faye

The Eyes of Tammy Faye

2021
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Rescue

The Rescue

2021
×
★★★½
Edit this entry  
15
In This Our Life

In This Our Life

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Omega Man

The Omega Man

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Lamb

Lamb

2021
×
★★★★
Edit this entry  
09
Bedazzled

Bedazzled

1967
×
★★★½
Edit this entry  
09
Le Cercle Rouge

Le Cercle Rouge

1970
×
Edit this entry  
08
The Way Down: God, Greed, and the Cult of Gwen Shamblin

The Way Down: God, Greed, and the Cult of Gwen Shamblin

2021
×
Edit this entry  
06
The Humans

The Humans

2021
×
★★★★
Edit this entry  
04
Confessions of an Opium Eater

Confessions of an Opium Eater

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Titane

Titane

2021
×
★★★
Edit this entry  
03
The Taking of Pelham One Two Three

The Taking of Pelham One Two Three

1974
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Great Muppet Caper

The Great Muppet Caper

1981
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Neutral Ground

The Neutral Ground

2021
×
★★★½
Edit this entry  
30
Midnight Mass

Midnight Mass

2021
×
★★★½
Edit this entry  
28
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★
Edit this entry  
28
Inception

Inception

2010
×
★★★
Edit this entry  
26
Paprika

Paprika

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

2021
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Italian Job

The Italian Job

1969
×
★★★
Edit this entry  
23
Croupier

Croupier

1998
×
★★★★
Edit this entry  
22
Nine Perfect Strangers

Nine Perfect Strangers

2021
×
★★★★
Edit this entry  
21
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★★★
Edit this entry  
19
Widows

Widows

2018
×
★★★
Edit this entry  
18
The Ladykillers

The Ladykillers

1955
×
★★★★
Edit this entry  
17
NYC Epicenters 9/11➔2021½

NYC Epicenters 9/11➔2021½

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Cry Macho

Cry Macho

2021
×
★★½
Edit this entry  
16
Kate

Kate

2021
×
★★
Edit this entry  
16
Laetitia

Laetitia

2020
×
★★★½
Edit this entry  
15
Malignant

Malignant

2021
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★
Edit this entry  
11
Rififi

Rififi

1955
×
★★★
Edit this entry  
10
Point Break

Point Break

1991
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★½
Edit this entry  
07
Laetitia

Laetitia

2020
×
★★★½
Edit this entry  
06
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Heat

Heat

1995
×
★★
Edit this entry  
05
To Catch a Thief

To Catch a Thief

1955
×
★★★½
Edit this entry  
03
American Movie

American Movie

1999
×
★★★★
Edit this entry  
02
Laetitia

Laetitia

2020
×
★★★½
Edit this entry  
02
Luzzu

Luzzu

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Clara Sola

Clara Sola

2021
×
★★★★
Edit this entry  
31
Pandora and the Flying Dutchman

Pandora and the Flying Dutchman

1951
×
★★★★
Edit this entry  
31
Cruising

Cruising

1980
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Visitor

The Visitor

1963
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Cast a Dark Shadow

Cast a Dark Shadow

1955
×
★★★
Edit this entry