Carolann has logged 172 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Cat People

Cat People

1982
×
Read the review Edit this entry  
26
Synchronic

Synchronic

2019
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Strings

The Strings

2020
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Stand

The Stand

2020
×
Read the review Edit this entry  
21
You're Next

You're Next

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Hellbound

Hellbound

2021
×
Edit this entry  
20
Edmond

Edmond

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Shocker

Shocker

1989
×
★★½
Edit this entry  
12
Christmas Evil

Christmas Evil

1980
×
Read the review Edit this entry  
10
Heathers

Heathers

1989
×
★★★★
Edit this entry  
07
There's Someone Inside Your House

There's Someone Inside Your House

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Babysitter

The Babysitter

1995
×
★★
Edit this entry  
01
Wait Until Dark

Wait Until Dark

1967
×
Read the review Edit this entry  
31
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★★
Edit this entry  
30
Hypnotic

Hypnotic

2021
×
★★½
Edit this entry  
30
Idle Hands

Idle Hands

1999
×
★★★★
Edit this entry  
30
Paranormal Activity: Next of Kin

Paranormal Activity: Next of Kin

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Stepfather

The Stepfather

1987
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Gathering

The Gathering

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Final Destination 5

Final Destination 5

2011
×
★★★½
Edit this entry  
23
Carrie

Carrie

1976
×
★★★
Edit this entry  
23
Mars Attacks!

Mars Attacks!

1996
×
★★★★
Edit this entry  
23
Stalker

Stalker

1979
×
Edit this entry  
22
Nocturne

Nocturne

2020
×
★★★
Edit this entry  
17
Excision

Excision

2012
×
★★★★
Edit this entry  
16
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★½
Edit this entry  
16
Buffy the Vampire Slayer

Buffy the Vampire Slayer

1992
×
★★★
Edit this entry  
13
From a Whisper to a Scream

From a Whisper to a Scream

1987
×
★★★
Edit this entry  
10
Halloween

Halloween

2007
×
★★★
Edit this entry  
09
V/H/S/94

V/H/S/94

2021
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Manor

The Manor

2021
×
★★★
Edit this entry  
08
Angel

Angel

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Dolls

Dolls

1987
×
★★★½
Edit this entry  
05
Day of the Dead

Day of the Dead

1985
×
★★★★
Edit this entry  
03
Freaks

Freaks

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Midnight Mass

Midnight Mass

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Dark Night of the Scarecrow

Dark Night of the Scarecrow

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Seance

Seance

2021
×
★★★★
Edit this entry  
01
Thir13en Ghosts

Thir13en Ghosts

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Witchtrap

Witchtrap

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
The Empty Man

The Empty Man

2020
×
★★★★
Edit this entry  
14
No Escape Room

No Escape Room

2018
×
★½
Edit this entry  
11
The Ninth Configuration

The Ninth Configuration

1980
×
Edit this entry  
10
Malignant

Malignant

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Messiah of Evil

Messiah of Evil

1973
×
Read the review Edit this entry  
05
Phantasm II

Phantasm II

1988
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Lair of the White Worm

The Lair of the White Worm

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Jakob's Wife

Jakob's Wife

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry