scare158steve has logged 639 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Spectre

Spectre

2015
×
★★★★
Edit this entry  
31
Playing with Fire

Playing with Fire

2019
×
★★★
Edit this entry  
30
Twister

Twister

1996
×
★★★★
Edit this entry  
30
Carry On Doctor

Carry On Doctor

1967
×
★★★
Edit this entry  
29
Eddie the Eagle

Eddie the Eagle

2016
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Core

The Core

2003
×
★★★½
Edit this entry  
29
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★
Edit this entry  
27
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Edit this entry  
27
Ip Man 4: The Finale

Ip Man 4: The Finale

2019
×
★★★½
Edit this entry  
26
South Park: Bigger, Longer & Uncut

South Park: Bigger, Longer & Uncut

1999
×
★★★
Edit this entry  
26
Free Solo

Free Solo

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Air Force One

Air Force One

1997
×
★★★½
Edit this entry  
25
Independence Day

Independence Day

1996
×
★★★½
Edit this entry  
25
Elf

Elf

2003
×
★★★
Edit this entry  
25
Romancing the Stone

Romancing the Stone

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★½
Edit this entry  
24
Fiddler: A Miracle of Miracles

Fiddler: A Miracle of Miracles

2019
×
★★★★
Edit this entry  
23
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★
Edit this entry  
21
Citizen K

Citizen K

2019
×
★★★
Edit this entry  
20
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★★
Edit this entry  
20
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Aquarela

Aquarela

2018
×
★★½
Edit this entry  
18
The Ladykillers

The Ladykillers

1955
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Whistleblower

The Whistleblower

2019
×
★★★
Edit this entry  
16
Sons of Denmark

Sons of Denmark

2019
×
★★½
Edit this entry  
15
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Edit this entry  
15
Pink Wall

Pink Wall

2019
×
★★½
Edit this entry  
15
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Deer Hunter

The Deer Hunter

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★½
Edit this entry  
13
Police

Police

1985
×
★★★
Edit this entry  
12
The Wolf's Call

The Wolf's Call

2019
×
★★★
Edit this entry  
12
Ordinary Love

Ordinary Love

2019
×
★★★½
Edit this entry  
11
London Fields

London Fields

2018
×
★★★½
Edit this entry  
10
Motherless Brooklyn

Motherless Brooklyn

2019
×
★★½
Edit this entry  
09
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Street

The Street

2019
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Cave

The Cave

2019
×
★★★
Edit this entry  
07
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★★½
Edit this entry  
06
Ed Wood

Ed Wood

1994
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Long Kiss Goodnight

The Long Kiss Goodnight

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Jay and Silent Bob Reboot

Jay and Silent Bob Reboot

2019
×
★★★★
Edit this entry  
03
Cleanin' Up the Town: Remembering Ghostbusters

Cleanin' Up the Town: Remembering Ghostbusters

2019
×
★★★½
Edit this entry  
02
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
02
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★
Edit this entry  
01
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
The Biggest Little Farm

The Biggest Little Farm

2018
×
★★★
Edit this entry  
30
Blue Story

Blue Story

2019
×
★★★★
Edit this entry