Highest rated films

  • Hamilton

    ★★★★★

  • Soul

    ★★★★½

  • Tenet

    ★★★★½

  • The Invisible Man

    ★★★★½

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★★½

  • Run

    ★★★★½

  • Clouds

    ★★★★½

  • Palm Springs

    ★★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • Joker

    ★★★★★

  • Knives Out

    ★★★★★

  • Inception

    ★★★★★

  • Get Out

    ★★★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

  • Whiplash

    ★★★★★

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★★

  • 1917

    ★★★★★

  • Guardians of the Galaxy

    ★★★★★

  • The Silence of the Lambs

    ★★★★★

  • Coco

    ★★★★★

  • Scott Pilgrim vs. the World

    ★★★★★

  • Back to the Future

    ★★★★★

  • Nightcrawler

    ★★★★★

  • Up

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 236 Films watched
  • 19.7 Average per month
  • 4.5 Average per week

Milestones

First Film

Mulan

Jan 17

Most Watched

Frozen II

4 times

Onward

3 times

Spider-Man: Into the Spider-Verse

3 times

Yesterday

3 times

Incredibles 2

twice

Last Film

Jurassic Park

Dec 31

Genres, countries & languages

Comedy
100 films
Adventure
85 films
Family
81 films
Drama
72 films
Animation
70 films
Action
65 films
Sci Fi
52 films
Thriller
51 films
Horror
47 films
Fantasy
46 films
USA
221 films
UK
28 films
Canada
15 films
China
10 films
Australia
8 films
Japan
6 films
Spain
5 films
Germany
4 films
India
4 films
South Korea
4 films
English
234 films
Spanish
19 films
French
18 films
German
11 films
Italian
10 films
Japanese
7 films
Chinese
5 films
Korean
4 films
Russian
4 films
Arabic
3 films

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 22 Added 113

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Sutton’s most liked review

Tenet

★★★★½

90/100 Excellent

Agree or disagree with the film, you have to at least admit that something different was attempted with the film. For me, I thought the film satisfied me very much. I'm usually not too big into spy films and I thought this was an awesome film for the…

More reviews

Sutton’s most liked list

Highs and lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Artemis Fowl
Average weighted rating:

1.3

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

Animal Crackers
Average weighted rating:

2.5

Films Sutton watched in 2020

  • Jurassic Park
  • Anna and the Apocalypse
  • The Midnight Sky
  • Wonder Woman 1984
  • Soul
  • Onward
  • Toy Story 4
  • Incredibles 2
  • Coco
  • Cars 3
  • Home Alone
  • Finding Dory
  • The Good Dinosaur
  • Love and Monsters
  • Inside Out
  • Monsters University
  • Mank
  • Brave
  • Cars 2
  • Elf
  • The Croods
  • Cloudy with a Chance of Meatballs 2
  • One Flew Over the Cuckoo's Nest
  • The Croods: A New Age
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Run
  • His House
  • Freaky
  • Unhinged
  • The Impossible
  • The Prestige
  • Toy Story 3
  • Bill & Ted Face the Music
  • Up
  • WALL·E
  • Ratatouille
  • Cars
  • The Incredibles
  • Finding Nemo
  • Monsters, Inc.
  • Toy Story 2
  • A Bug's Life
  • Toy Story
  • A Nightmare on Elm Street
  • Scream
  • The Texas Chain Saw Massacre
  • Over the Moon
  • Muppets Most Wanted
  • October Sky
  • Gretel & Hansel
  • Countdown
  • Halloween
  • The Muppets
  • You Should Have Left
  • 10 Cloverfield Lane
  • Cloverfield
  • Moneyball
  • The Trial of the Chicago 7
  • Clouds
  • The Social Dilemma
  • Captain Phillips
  • Don't Breathe
  • The Greatest Showman
  • #Alive
  • Hubie Halloween
  • Back to the Future Part III
  • Back to the Future Part II
  • Back to the Future
  • Real Steel
  • Enola Holmes
  • The Invisible Man
  • The Founder
  • The Blind Side
  • The Babysitter: Killer Queen
  • The Babysitter
  • Mad Max: Fury Road
  • A Knight's Tale
  • Tenet
  • Kung Fu Panda
  • Mulan
  • Bill & Ted's Excellent Adventure
  • Color Out of Space
  • Mulan
  • Whiplash
  • Nightcrawler
  • No Country for Old Men
  • Southpaw
  • Host
  • John Wick
  • 1917
  • The One and Only Ivan
  • The Ballad of Buster Scruggs
  • Apocalypto
  • Star Wars: The Last Jedi
  • 3:10 to Yuma
  • 47 Meters Down: Uncaged
  • Project Power
  • The Naked Gun: From the Files of Police Squad!
  • The Gentlemen
  • Underwater
  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)
  • The Silence of the Lambs
  • Scoob!
  • Hush
  • Spaceballs
  • Inception
  • Animal Crackers
  • Groundhog Day
  • Edge of Tomorrow
  • The Emperor's New Groove
  • Train to Busan
  • Cloudy with a Chance of Meatballs
  • The Old Guard
  • Nacho Libre
  • Remember the Titans
  • It Comes at Night
  • Trolls World Tour
  • The Hunt
  • The Truman Show
  • Shrek
  • Million Dollar Baby
  • The Lorax
  • Zodiac
  • Uncut Gems
  • Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga
  • Scott Pilgrim vs. the World
  • Palm Springs
  • It Chapter Two
  • The Bourne Supremacy
  • It
  • It
  • Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
  • Hamilton
  • Source Code
  • Bloodshot
  • The Call of the Wild
  • Fantasy Island
  • Crawl
  • Quantum of Solace
  • The Bourne Identity
  • Upgrade
  • Artemis Fowl
  • Knives Out
  • Us
  • Get Out
  • Casino Royale
  • Ready or Not
  • Joker
  • Extraction
  • The Willoughbys
  • Rio
  • Dolittle
  • The Thing
  • Pet Sematary
  • Despicable Me
  • The Way Back
  • Captain Underpants: The First Epic Movie
  • Teen Titans Go! To the Movies
  • Just Mercy
  • Snowpiercer
  • The Book of Life
  • Spider-Man: Homecoming
  • Parasite
  • Child's Play
  • Dumbo
  • The Lego Movie 2: The Second Part
  • Storks
  • Warrior
  • Shaun of the Dead
  • Onward
  • The Social Network
  • Shaun the Sheep Movie
  • The Invisible Man
  • Tremors
  • Out of Time
  • Turbo
  • Captive State
  • 1917
  • Bohemian Rhapsody
  • School of Rock
  • Room
  • Shazam!
  • Jumanji: The Next Level
  • Prisoners
  • Dora and the Lost City of Gold
  • Richard Jewell
  • Jojo Rabbit
  • Aliens
  • A Beautiful Day in the Neighborhood
  • Spies in Disguise
  • Klaus
  • Space Jam
  • Contagion
  • Yesterday
  • Knives Out
  • Doom: Annihilation
  • Hacksaw Ridge
  • Aladdin
  • A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon
  • A Quiet Place
  • Guardians of the Galaxy
  • Alita: Battle Angel
  • UglyDolls
  • Monsters vs Aliens

See all 236

World map

Highly rated films Sutton is yet to see

  • Euphoria: Trouble Don't Last Always
  • The Father
  • Minari
  • Black Is King
  • Wolfwalkers
  • Mangrove
  • Quo Vadis, Aida?
  • Nomadland

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more