YÄY has logged 307 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★
Edit this entry  
31
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
Edit this entry  
30
Cop

Cop

1988
×
★★★★
Edit this entry  
29
I Wake Up Screaming

I Wake Up Screaming

1941
×
★★★★
Edit this entry  
29
Rangeela

Rangeela

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
28
House of Wax

House of Wax

2005
×
★★★★
Edit this entry  
27
Trust

Trust

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Throw Down

Throw Down

2004
×
★★★★
Edit this entry  
27
Short Eyes

Short Eyes

1977
×
★★★½
Edit this entry  
27
One from the Heart

One from the Heart

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
My Name Is Khan

My Name Is Khan

2010
×
★★★½
Edit this entry  
26
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Truck Turner

Truck Turner

1974
×
★★★★
Edit this entry  
25
Vampyros Lesbos

Vampyros Lesbos

1971
×
★★★★
Edit this entry  
24
Holiday

Holiday

1938
×
★★★★
Edit this entry  
23
The 4th Man

The 4th Man

1983
×
★★★★
Edit this entry  
22
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
★★★
Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Bush Mama

Bush Mama

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Kiss Me Deadly

Kiss Me Deadly

1955
×
★★★★
Edit this entry  
20
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
Edit this entry  
19
Bombay

Bombay

1995
×
★★★★
Edit this entry  
19
Come and See

Come and See

1985
×
★★★
Edit this entry  
19
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
17
To the Wonder

To the Wonder

2012
×
★★★★
Edit this entry  
15
Public Enemies

Public Enemies

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Revolver

Revolver

2005
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Color Purple

The Color Purple

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Flags of Our Fathers

Flags of Our Fathers

2006
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Best Man

The Best Man

1999
×
★★★★
Edit this entry  
05
Johnny Mnemonic

Johnny Mnemonic

1995
×
★★★★
Edit this entry  
05
Resident Evil: The Final Chapter

Resident Evil: The Final Chapter

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
05
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Resident Evil: Retribution

Resident Evil: Retribution

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Where the Sidewalk Ends

Where the Sidewalk Ends

1950
×
★★★★½
Edit this entry  
03
The Killing of a Chinese Bookie

The Killing of a Chinese Bookie

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Resident Evil: Retribution

Resident Evil: Retribution

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Resident Evil: Afterlife

Resident Evil: Afterlife

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Resident Evil: Extinction

Resident Evil: Extinction

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Resident Evil: Welcome to Raccoon City

Resident Evil: Welcome to Raccoon City

2021
×
★★
Edit this entry  
28
Hackers

Hackers

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Resident Evil: Apocalypse

Resident Evil: Apocalypse

2004
×
★★★
Edit this entry  
27
Resident Evil

Resident Evil

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
27
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★★
Edit this entry  
26
King Richard

King Richard

2021
×
★★★★
Edit this entry  
26
Man on Fire

Man on Fire

2004
×
★★★★½
Edit this entry