• The Sword in the Stone

  • From Russia with Love

  • The Great Escape

    ★★★½

  • Jason and the Argonauts

    ★★½

  • The Birds

    ★★★★½

  • Lawrence of Arabia

    ★½

  • What Ever Happened to Baby Jane?

    ★★½

  • Dr. No

  • The Day of the Triffids

  • West Side Story

    ★★

  • The Hustler

    ★★★★

  • One Hundred and One Dalmatians

  • The Little Shop of Horrors

  • Psycho

    ★★★★½

  • The Apartment

  • Eyes Without a Face

    ★★★

  • Ben-Hur

  • North by Northwest

  • Sleeping Beauty

    ★★★★★

  • The Fly

  • Vertigo

    ★★★

  • Dracula

  • The Bridge on the River Kwai

    ★★

  • Funny Face

  • Trapeze

    ★★★★

  • Rebel Without a Cause

    ★★★

  • The Night of the Hunter

  • Lady and the Tramp

  • Godzilla

  • Rear Window

    ★★★★★

  • Peter Pan

  • Singin' in the Rain

    ★★★½

  • The Greatest Show on Earth

    ★★★½

  • Alice in Wonderland

    ★★★½

  • Strangers on a Train

  • Cinderella

  • Oliver Twist

    ★★½

  • It's a Wonderful Life

    ★★

  • Bambi

  • Casablanca

    ★★

  • Dumbo

    ★★★½

  • Fantasia

    ½

  • Pinocchio

    ★★

  • Gone with the Wind

  • The Wizard of Oz

  • The Adventures of Robin Hood

  • Snow White and the Seven Dwarfs

  • Top Hat

  • The 39 Steps

    ★★

  • King Kong

  • Frankenstein

  • Dracula

    ★★★

  • Nosferatu

    ★★★★★

  • Struck

    ½

  • The Lord of the Rings Collection