Sera has logged 208 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Girls Trip

Girls Trip

2017
×
★★★
Edit this entry  
31
mother!

mother!

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Bright

Bright

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★
Edit this entry  
27
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★
Edit this entry  
26
Monsters University

Monsters University

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
Edit this entry  
26
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Snowman

The Snowman

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Grave Encounters

Grave Encounters

2011
×
★★★★
Edit this entry  
20
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
Read the review Edit this entry  
19
The Room

The Room

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Stronger

Stronger

2017
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Hangover Part III

The Hangover Part III

2013
×
Edit this entry  
10
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
The Other Guys

The Other Guys

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Emoji Movie

The Emoji Movie

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Colossal

Colossal

2016
×
★★
Edit this entry  
30
The House

The House

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Geostorm

Geostorm

2017
×
★★★
Edit this entry  
27
The Book of Henry

The Book of Henry

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
26
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Killer Joe

Killer Joe

2011
×
½
Edit this entry  
25
Rejected

Rejected

2000
×
Edit this entry  
23
Brawl in Cell Block 99

Brawl in Cell Block 99

2017
×
★★
Edit this entry  
22
The Hitman's Bodyguard

The Hitman's Bodyguard

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
22
Willard

Willard

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Beach Rats

Beach Rats

2017
×
★★★½
Edit this entry  
20
Jim & Andy: The Great Beyond

Jim & Andy: The Great Beyond

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Creep 2

Creep 2

2017
×
★★½
Edit this entry  
20
Sweet Virginia

Sweet Virginia

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Wiener Dog Nationals

Wiener Dog Nationals

2013
×
★★
Edit this entry  
17
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Morgan

Morgan

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Of Mice and Men

Of Mice and Men

1992
×
★★★★
Edit this entry  
12
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
Jigsaw

Jigsaw

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Fences

Fences

2016
×
★★★½
Edit this entry  
09
HWY: An American Pastoral

HWY: An American Pastoral

1969
×
★★★★★
Edit this entry  
08
The Doors: Feast of Friends

The Doors: Feast of Friends

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Concussion

Concussion

2015
×
★★★
Edit this entry  
04
The Circle

The Circle

2017
×
★★★
Edit this entry  
02
Frozen

Frozen

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Case 39

Case 39

2009
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry