Saputra has logged 145 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Cashback

Cashback

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Only the Animals

Only the Animals

2019
×
★★★★
Edit this entry  
22
Run

Run

2020
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Rental

The Rental

2020
×
★★★
Edit this entry  
16
Greenland

Greenland

2020
×
★★★
Edit this entry  
16
A Good Woman Is Hard to Find

A Good Woman Is Hard to Find

2019
×
★★★½
Edit this entry  
09
Possessor

Possessor

2020
×
★★★★
Edit this entry  
09
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Severance

Severance

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★
Edit this entry  
23
Love and Monsters

Love and Monsters

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Alone

Alone

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★
Edit this entry  
20
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★
Edit this entry  
20
Okay! Madam

Okay! Madam

2020
×
★★★
Edit this entry  
20
My Wife Got Married

My Wife Got Married

2008
×
★★½
Edit this entry  
20
Villain

Villain

2010
×
★★★½
Edit this entry  
20
About Schmidt

About Schmidt

2002
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Babel

Babel

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Corpse of Anna Fritz

The Corpse of Anna Fritz

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Babysitter: Killer Queen

The Babysitter: Killer Queen

2020
×
★★★
Edit this entry  
12
The Babysitter

The Babysitter

2017
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Autopsy of Jane Doe

The Autopsy of Jane Doe

2016
×
★★★
Edit this entry  
05
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Hitman: Agent Jun

Hitman: Agent Jun

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Amores Perros

Amores Perros

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Red Violin

The Red Violin

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Slow West

Slow West

2015
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Face Reader

The Face Reader

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ashfall

Ashfall

2019
×
★★★
Edit this entry  
22
Guilty of Romance

Guilty of Romance

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
In the Heat of the Night

In the Heat of the Night

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Host

Host

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Heart Blackened

Heart Blackened

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Sputnik

Sputnik

2020
×
★★★
Edit this entry  
15
Classic Again

Classic Again

2020
×
★★½
Edit this entry  
15
Project Power

Project Power

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★★★
Edit this entry  
09
Bad Education

Bad Education

2019
×
★★★★
Edit this entry  
08
I See You

I See You

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Missing You

Missing You

2016
×
★★★½
Edit this entry  
06
Mortal

Mortal

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Compliance

Compliance

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Macabre

Macabre

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Fish Story

Fish Story

2009
×
★★★★
Edit this entry