aliyah has logged 36 entries for films during January 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Don Jon

Don Jon

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
I Am Easy to Find

I Am Easy to Find

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Kissing Booth

The Kissing Booth

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
19
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Frozen

Frozen

2013
×
★★★
Edit this entry  
14
Blue Jay

Blue Jay

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
1917

1917

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Rope

Rope

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Okja

Okja

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Novitiate

Novitiate

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Alice Doesn't Live Here Anymore

Alice Doesn't Live Here Anymore

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
L'Observateur

L'Observateur

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Vita & Virginia

Vita & Virginia

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Side Effects

Side Effects

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry