Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
02
Gilda

Gilda

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Mortal Kombat

Mortal Kombat

2021
×
★★★
Edit this entry  
23
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★
Edit this entry  
07
Unfinished Business

Unfinished Business

2020
×
Edit this entry  
07
Wakey Wakey

Wakey Wakey

2019
×
Edit this entry  
07
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Tom & Jerry

Tom & Jerry

2021
×
Edit this entry  
01
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Nerve

Nerve

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Candyman

Candyman

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Astronomer's Dream

The Astronomer's Dream

1898
×
Edit this entry  
21
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
My First Summer

My First Summer

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Minari

Minari

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★½
Edit this entry  
19
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Gasman

Gasman

1998
×
Edit this entry  
16
The Lunch Date

The Lunch Date

1989
×
Edit this entry  
12
The Vanishing Lady

The Vanishing Lady

1896
×
Edit this entry  
12
Whiplash

Whiplash

2013
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Door

The Door

2013
×
Edit this entry  
12
Mimi

Mimi

2002
×
Edit this entry  
12
Vincent

Vincent

1982
×
Edit this entry  
12
Lick the Star

Lick the Star

1998
×
Edit this entry  
12
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1993
×
Edit this entry  
12
Doodlebug

Doodlebug

1997
×
Read prior review Edit this entry  
12
An Exercise in Discipline: Peel

An Exercise in Discipline: Peel

1982
×
Edit this entry  
12
Two Cars, One Night

Two Cars, One Night

2004
×
Edit this entry  
12
Life of an American Fireman

Life of an American Fireman

1903
×
Edit this entry  
12
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
Edit this entry  
12
The Arrival of a Train at La Ciotat

The Arrival of a Train at La Ciotat

1896
×
Edit this entry  
12
The Cabbage-Patch Fairy

The Cabbage-Patch Fairy

1896
×
Edit this entry  
10
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Flowergirl

Flowergirl

1999
×
Edit this entry  
10
The Six Dollar Fifty Man

The Six Dollar Fifty Man

2009
×
Edit this entry  
07
Brazen Hussies

Brazen Hussies

2020
×
★★★★
Edit this entry  
07
Coded Bias

Coded Bias

2020
×
★★★
Edit this entry  
05
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Innocents

The Innocents

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Malcolm & Marie

Malcolm & Marie

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Normal People Confessions

Normal People Confessions

2020
×
Edit this entry  
30
Dragon Rider

Dragon Rider

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999

James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Pride and Prejudice and Zombies

Pride and Prejudice and Zombies

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry