• Veera

    ★★★½

  • Thiruda Thiruda

    ★★★½

  • Gentleman

    ★★★½

  • Jurassic Park

    ★★★★½

  • Braindead

    ★★★½

  • Honey, I Blew Up the Kid

    ★★★

  • Annamalai

    ★★★

  • Gunaa

    ★★★½

  • Thalapathi

    ★★★★½

  • The Silence of the Lambs

    ★★★★★

  • Home Alone

    ★★★½

  • Tremors

    ★★

  • Knick Knack

    ★★★½

  • Honey, I Shrunk the Kids

    ★★★

  • Apoorva Sagodharargal

    ★★★½

  • Tin Toy

    ★★★½

  • Luxo Jr.

    ★★★½

  • Castle in the Sky

    ★★★★

  • Chinna Veedu

    ★★★½

  • The Terminator

    ★★★½

  • Thambikku Entha Ooru

    ★★★

  • Videodrome

    ★★★★

  • Moondram Pirai

    ★★★★½

  • The Evil Dead

    ★★★½

  • Thillu Mullu

    ★★★½

  • Cannibal Ferox

    ★★★

  • The Postman Always Rings Twice

    ★★★½

  • The Shining

    ★★★★

  • Eaten Alive!

    ★★★

  • Cannibal Holocaust

    ★★★★

  • Billa

    ★★★

  • Aarilirunthu Arubathu Varai

    ★★★★

  • Last Cannibal World

    ★★★

  • In the Realm of the Senses

    ★★★

  • Chinatown

    ★★★½

  • The Exorcist

    ★★★★

  • Man from Deep River

    ★★★

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★

  • To Kill a Mockingbird

    ★★★★½

  • Vertigo

    ★★★★

  • Strangers on a Train

    ★★★★

  • Rashomon

    ★★★★★

  • Bicycle Thieves

    ★★★★½

  • Rope

    ★★★★½

  • Un Chien Andalou

    ★★★½