• Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

  • The Green Knight

  • The Suicide Squad

  • Loki

  • Bo Burnham: Inside

  • Save Ralph

  • Bad Trip

    ★★★★

  • Seaspiracy

    ★★★

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★½

  • Malcolm & Marie

    ★★

  • Two Distant Strangers

  • Shithouse

  • Soul

    ★★★★½

  • Tenet

    ★★★½

  • Dante: A Replication

  • Great Pretender

    ★★★★

  • The History of the Seattle Mariners

    ★★★★★

  • Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

    ★★★

  • The Invisible Man

    ★★★½

  • Palm Springs

    ★★★★

  • Crip Camp: A Disability Revolution

    ★★★★

  • My Hero Academia: Heroes Rising

  • 1917

    ★★★★

  • Primal

    ★★★★½

  • Mob Psycho 100 II: The First Spirits and Such Company Trip - A Journey that Mends the Heart and Heals the Soul

    ★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★★½

  • Dolemite Is My Name

    ★★★½

  • Knives Out

    ★★★★

  • Sound of Metal

    ★★★★½

  • Corpus Christi

    ★★★★★

  • Joker

  • First Cow

    ★★★★½

  • Uncut Gems

    ★★★★½

  • SHOP: A Pop Opera

    ★★★★

  • Vinland Saga

    ★★★★½

  • Toy Story 4

    ★★★★

  • When They See Us

    ★★★★½

  • L'Observateur

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★½

  • Parasite

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★★

  • Chernobyl

    ★★★★★

  • Pokémon Detective Pikachu

  • Avengers: Endgame

    ★★★★½

  • Timelapse of the Future: A Journey to the End of Time

  • Love, Death & Robots: Zima Blue

  • The Peanut Butter Falcon

    ★★★★

  • The Search for the Saddest Punt in the World

    ★★★★

  • The Great Hack

    ★★½

  • Honey Boy

    ★★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★

  • Dragon Ball Super: Broly

  • mid90s

    ★★★½

  • Free Solo

  • Minding the Gap

    ★★★★½

  • Blindspotting

  • Wonder

  • Coco

    ★★★★★

  • Blade Runner 2049

    ★★★★

  • It

    ★★★

  • Lady Bird

    ★★★★½

  • First Reformed

    ★★★½

  • Dunkirk

    ★★★★

  • War for the Planet of the Apes

    ★★★★

  • Made In Abyss

  • Good Time

    ★★★½

  • history of the entire world, i guess

  • Baby Driver

    ★★★★

  • Kong: Skull Island

  • Logan

    ★★★★

  • Get Out

    ★★★★

  • A Dog's Purpose

    ★★★