Sandra has logged 43 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Golden Dream

The Golden Dream

2013
×
★★½
Edit this entry  
30
Rafiki

Rafiki

2018
×
★★★½
Edit this entry  
29
Thirst

Thirst

2009
×
★★½
Edit this entry  
29
City Lights

City Lights

1931
×
★★★
Edit this entry  
28
The Aviator's Wife

The Aviator's Wife

1981
×
★★★½
Edit this entry  
27
8 Women

8 Women

2002
×
★★★½
Edit this entry  
25
The White Ribbon

The White Ribbon

2009
×
★★★
Edit this entry  
22
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Black Panthers

Black Panthers

1968
×
Read the review Edit this entry  
20
Women Reply

Women Reply

1975
×
Edit this entry  
20
Uncle Yanco

Uncle Yanco

1967
×
Edit this entry  
20
Elsa the Rose

Elsa the Rose

1966
×
Edit this entry  
19
How I Live Now

How I Live Now

2013
×
★★½
Edit this entry  
19
Nights of Cabiria

Nights of Cabiria

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Gosford Park

Gosford Park

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Things We Lost in the Fire

Things We Lost in the Fire

2007
×
★★
Edit this entry  
17
Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
An Angel at My Table

An Angel at My Table

1990
×
★★★
Edit this entry  
15
Under the Sand

Under the Sand

2000
×
★★½
Edit this entry  
14
Le Bonheur

Le Bonheur

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Fiancés of Mac Donald Bridge

The Fiancés of Mac Donald Bridge

1961
×
Edit this entry  
13
Code Unknown

Code Unknown

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
La Strada

La Strada

1954
×
★★★★
Edit this entry  
11
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
Edit this entry  
11
A Woman Alone

A Woman Alone

1981
×
★★★
Edit this entry  
10
Solaris

Solaris

1972
×
★★★½
Edit this entry  
09
Yesterday Never Ends

Yesterday Never Ends

2013
×
★★½
Edit this entry  
09
A Short Film About Killing

A Short Film About Killing

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
What Will People Say

What Will People Say

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
I Vitelloni

I Vitelloni

1953
×
★★½
Edit this entry  
08
La Chambre

La Chambre

1972
×
Edit this entry  
08
A Summer Dress

A Summer Dress

1996
×
Edit this entry  
07
Ten

Ten

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
07
After the Wedding

After the Wedding

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
★★★½
Edit this entry  
05
A Short Film About Love

A Short Film About Love

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
Read the review Edit this entry  
04
Sweetie

Sweetie

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Diary of a Pregnant Woman

Diary of a Pregnant Woman

1958
×
Edit this entry  
03
La Pointe-Courte

La Pointe-Courte

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Suntan

Suntan

2016
×
Read the review Edit this entry  
02
The Seventh Continent

The Seventh Continent

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Disco

Disco

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry