Sandra has logged 511 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Phantom Lady

Phantom Lady

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Kiss the Blood Off My Hands

Kiss the Blood Off My Hands

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
My Reputation

My Reputation

1946
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
I Love Trouble

I Love Trouble

1948
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Days

Days

2020
×
★★★½
Edit this entry  
27
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Edit this entry  
26
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★
Edit this entry  
26
The Metamorphosis of Birds

The Metamorphosis of Birds

2020
×
Edit this entry  
26
The Woman Who Ran

The Woman Who Ran

2020
×
★★★★
Edit this entry  
25
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Awful Truth

The Awful Truth

1937
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Holiday

Holiday

1938
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★
Edit this entry  
24
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★½
Edit this entry  
23
She Dies Tomorrow

She Dies Tomorrow

2020
×
★★
Edit this entry  
23
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Beanpole

Beanpole

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★½
Edit this entry  
21
Maya

Maya

2018
×
★★★★
Edit this entry  
20
Holy Smoke

Holy Smoke

1999
×
★★★½
Edit this entry  
20
Where Do We Go Now?

Where Do We Go Now?

2011
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Piano

The Piano

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
19
River of Grass

River of Grass

1994
×
★★★★
Edit this entry  
19
Documenteur

Documenteur

1981
×
★★★½
Edit this entry  
18
Undine

Undine

2020
×
★★★½
Edit this entry  
18
In the Cut

In the Cut

2003
×
★★★★
Edit this entry  
17
Ladies In Love

Ladies In Love

1936
×
★★★
Edit this entry  
16
Stage Door

Stage Door

1937
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★
Edit this entry  
15
My Man Godfrey

My Man Godfrey

1936
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Good Fairy

The Good Fairy

1935
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Libeled Lady

Libeled Lady

1936
×
★★★★
Edit this entry  
12
Wuthering Heights

Wuthering Heights

1939
×
★★★★
Edit this entry  
11
Twentieth Century

Twentieth Century

1934
×
★★½
Edit this entry  
10
The Women

The Women

1939
×
★★★★
Edit this entry  
09
Ninotchka

Ninotchka

1939
×
★★★★
Edit this entry  
08
Make Way for Tomorrow

Make Way for Tomorrow

1937
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Of Human Bondage

Of Human Bondage

1934
×
★★
Edit this entry  
07
The Devil Is a Woman

The Devil Is a Woman

1935
×
★★★★
Edit this entry  
06
Bluebeard's Eighth Wife

Bluebeard's Eighth Wife

1938
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Moon's Our Home

The Moon's Our Home

1936
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Vivacious Lady

Vivacious Lady

1938
×
★★★★½
Edit this entry  
05
I Live My Life

I Live My Life

1935
×
★★★
Edit this entry  
05
Mandalay

Mandalay

1934
×
★★★½
Edit this entry  
05
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★½
Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Baby Face

Baby Face

1933
×
★★★
Edit this entry  
04
Midnight Mary

Midnight Mary

1933
×
★★★★
Edit this entry  
03
If I Were Free

If I Were Free

1933
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Only Yesterday

Only Yesterday

1933
×
★★★★
Edit this entry