• tick, tick...BOOM!

  • Dolores: The Truth About the Wanninkhof Case

    ★★★★

  • Cry Macho

    ★★

  • The Humans

    ★★★½

  • The Eyes of Tammy Faye

    ★★

  • Last Night in Soho

    ★★

  • Spencer

    ★★★★½

  • Dune

    ★★★★

  • King Richard

    ★★★½

  • The Card Counter

    ★★★

  • The Power of the Dog

    ★★★★½

  • Parallel Mothers

    ★★★★

  • The Green Knight

    ★★★

  • The Suicide Squad

    ★★

  • The Cover

    ★★★

  • Old

  • Memoria

    ★★★½

  • Titane

    ★★★★½

  • Bergman Island

    ★★★★

  • Drive My Car

    ★★★★

  • Playground

    ★★★½

  • Black Widow

    ★★½

  • Annette

    ★★½

  • Luca

    ★★★½

  • Love in the Time of Corona

  • Cruella

    ★★★

  • Four Roads

  • The Woman in the Window

    ★★

  • Wheel of Fortune and Fantasy

    ★★★★

  • Petite Maman

    ★★★★

  • Us Again

  • Bad Luck Banging or Loony Porn

    ★★★½

  • Introduction

    ★★★

  • Mighty Flash

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★

  • Passing

    ★★★★

  • El Planeta

    ★★★½

  • Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

    ★★★★

  • CODA

    ★★½

  • Malcolm & Marie

  • One Careful Owner

    ★★★

  • Alex Wheatle

    ★★★½

  • Ma Rainey's Black Bottom

    ★★★

  • Happiest Season

    ★★★½

  • Hillbilly Elegy

  • Mank

    ★★½

  • Borat Subsequent Moviefilm

    ★★½

  • Soul

    ★★★

  • Little Fish

    ★★★½

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★

  • On the Rocks

    ★★★½

  • Lovers Rock

    ★★★★

  • Wolfwalkers

    ★★★

  • Nomadland

    ★★★★

  • Ammonite

    ★★½

  • One Night in Miami...

    ★★★½

  • In My Room

  • Pieces of a Woman

    ★★½

  • The Human Voice

    ★★★½

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★

  • Black Beach

    ★½

  • Tenet

    ★★

  • Rosa's Wedding

    ★★★½

  • She Dies Tomorrow

    ★★

  • Summer of 85

    ★★★½

  • Da 5 Bloods

    ★★★

  • Unsettling Scenes

  • The Island of Lies

    ★★★

  • Gang

  • Correspondence

  • Shiva Baby

    ★★★½

  • A Quiet Place Part II

    ★★