• Dorian Gray

    ★★

  • Ice Age: Dawn of the Dinosaurs

    ★★★

  • The Taking of Pelham 1 2 3

    ★★½

  • The Hangover

    ★½

  • Inglourious Basterds

    ★★★★½

  • Up

    ★★★★

  • Fast & Furious

  • The Bone Man

    ★★★★

  • The International

    ★★★½

  • The Curious Case of Benjamin Button

    ★★★★★

  • Quantum of Solace

    ★★★★

  • The Lazarus Project

    ★★★½

  • Frost/Nixon

    ★★★½

  • Eagle Eye

    ★★★½

  • Burn After Reading

    ★★★★

  • WALL·E

    ★★★★½

  • Iron Man

    ★★★

  • The Forbidden Kingdom

    ★★½

  • Jumper

    ★★★½

  • In Bruges

    ★½

  • The Oxford Murders

    ★★★★½

  • Welcome to the Sticks

  • The Bucket List

    ★★★★★

  • Lissi and the Wild Emperor

    ★★★

  • Superbad

    ★★½

  • Harry Potter and the Order of the Phoenix

    ★★★★

  • Ratatouille

    ★★★★★

  • Big Stan

    ½

  • Disturbia

    ★★★★½

  • Shooter

    ★★★★★

  • Hot Fuzz

    ★★★★

  • 300

    ★★★★½

  • Hader muss weg!

    ★★★★

  • Casino Royale

    ★★★★★

  • Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

    ★★★★

  • The Fast and the Furious: Tokyo Drift

  • Mission: Impossible III

  • Date Movie

  • Munich

    ★★★½

  • V for Vendetta

    ★★★★½

  • Sin City

    ★★★

  • Thank You for Smoking

  • Ocean's Twelve

    ★★★★

  • The Life Aquatic with Steve Zissou

    ★★★★

  • The Incredibles

    ★★★★★

  • Layer Cake

    ★★★½

  • Silentium

    ★★★

  • As It Is in Heaven

    ★★★★

  • Collateral

    ★★★★½

  • The Bourne Supremacy

    ★★★

  • (T)Raumschiff Surprise - Periode 1

    ★★★★½

  • EuroTrip

    ★★★½

  • Intolerable Cruelty

    ★★★½

  • Bad Boys II

    ★★★★★

  • Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

    ★★★★

  • 2 Fast 2 Furious

  • Tears of the Sun

    ★★★

  • Anger Management

    ★★★

  • Catch Me If You Can

    ★★★★

  • Die Another Day

    ★★★★½

  • Men in Black II

    ★★★

  • Mr. Deeds

    ★★★★

  • Minority Report

    ★★★★

  • The Bourne Identity

    ★★★½

  • Asterix & Obelix: Mission Cleopatra

    ★★★★★

  • Ocean's Eleven

  • Monsters, Inc.

    ★★★★½

  • Manitou's Shoe

    ★★★★

  • The Fast and the Furious

  • Amélie

    ★★★★★

  • Come, Sweet Death

    ★★★★

  • Der Überfall

    ★★