Samuelleary has logged 36 entries for films during April 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Falcon and the Winter Soldier

The Falcon and the Winter Soldier

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Looper

Looper

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Fear and Desire

Fear and Desire

1953
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Fear and Loathing in Las Vegas

Fear and Loathing in Las Vegas

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Bernie

Bernie

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Point Break

Point Break

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Kick-Ass

Kick-Ass

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Locke

Locke

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Father

The Father

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
They Live

They Live

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Snatch

Snatch

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Office Space

Office Space

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Pleasure of Being Robbed

The Pleasure of Being Robbed

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry