Sam has logged 49 entries for films during October 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Koyaanisqatsi

Koyaanisqatsi

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
31

31

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Lie

The Lie

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Black Box

Black Box

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Chemical Hearts

Chemical Hearts

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Nocturne

Nocturne

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
Read the review Edit this entry  
25
I Am Mother

I Am Mother

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Running Man

The Running Man

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
3 from Hell

3 from Hell

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Halloween II

Halloween II

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Haunted World of El Superbeasto

The Haunted World of El Superbeasto

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Halloween

Halloween

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Rebecca

Rebecca

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Devil's Rejects

The Devil's Rejects

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Nostalgia

Nostalgia

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
House of 1000 Corpses

House of 1000 Corpses

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Rare Exports: A Christmas Tale

Rare Exports: A Christmas Tale

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Way Back

The Way Back

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
Read the review Edit this entry  
15
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Devil's Advocate

The Devil's Advocate

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Step Brothers

Step Brothers

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Lady Macbeth

Lady Macbeth

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Set It Up

Set It Up

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Vampires vs. the Bronx

Vampires vs. the Bronx

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Searching

Searching

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Andrei Rublev

Andrei Rublev

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Visit

The Visit

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The General

The General

1926
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Battleship Potemkin

Battleship Potemkin

1925
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
M

M

1931
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
8½

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Green Inferno

The Green Inferno

2013
×
★★
Read the review Edit this entry