Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
The Look-See

The Look-See

2017
×
Edit this entry  
12
Truth and Lies: The Menendez Brothers

Truth and Lies: The Menendez Brothers

2017
×
Edit this entry  
08
Annabelle Comes Home

Annabelle Comes Home

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Come and See

Come and See

1985
×
Edit this entry  
29
Searching

Searching

2018
×
★★★½
Edit this entry  
28
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★½
Edit this entry  
25
The Visit

The Visit

2015
×
★★★½
Edit this entry  
24
Saw IV

Saw IV

2007
×
Edit this entry  
22
Possibly in Michigan

Possibly in Michigan

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
21
American Murder: The Family Next Door

American Murder: The Family Next Door

2020
×
★★★
Edit this entry  
20
The Others

The Others

2001
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★
Edit this entry  
16
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
Edit this entry  
15
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
Edit this entry  
14
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Edit this entry  
14
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★
Edit this entry  
14
Girls Trip

Girls Trip

2017
×
★★★
Edit this entry  
13
Too Many Cooks

Too Many Cooks

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Henry: Portrait of a Serial Killer

Henry: Portrait of a Serial Killer

1986
×
★★★
Edit this entry  
12
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Edit this entry  
11
Birdemic: Shock and Terror

Birdemic: Shock and Terror

2010
×
½
Edit this entry  
10
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

2008
×
★★★★
Edit this entry  
09
Dead Silence

Dead Silence

2007
×
★★½
Edit this entry  
08
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★
Edit this entry  
06
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★½
Edit this entry  
05
American Pie

American Pie

1999
×
★★
Edit this entry  
04
The Green Mile

The Green Mile

1999
×
★★★
Edit this entry  
03
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★½
Edit this entry  
02
Saw III

Saw III

2006
×
★★
Edit this entry  
02
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★½
Edit this entry  
30
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
29
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★
Edit this entry  
27
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Mortal Kombat

Mortal Kombat

1995
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Mortal Kombat

Mortal Kombat

2021
×
★★
Edit this entry  
25
Pet Sematary

Pet Sematary

1989
×
★★
Edit this entry  
24
Time

Time

2020
×
Edit this entry  
24
Empire Records

Empire Records

1995
×
Edit this entry  
23
The Lost Boys

The Lost Boys

1987
×
★★★½
Edit this entry  
23
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★
Edit this entry  
22
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★
Edit this entry  
21
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★
Edit this entry  
21
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry