Sam has logged 326 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Monos

Monos

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Cats

Cats

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
Read the review Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
Read the review Edit this entry  
23
Elf

Elf

2003
×
Read the review Edit this entry  
22
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Something Wild

Something Wild

1986
×
Read the review Edit this entry  
16
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Watchmen

Watchmen

2019
×
Read the review Edit this entry  
15
Erin Brockovich

Erin Brockovich

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
Read the review Edit this entry  
12
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
In Fabric

In Fabric

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Tiffany Haddish: Black Mitzvah

Tiffany Haddish: Black Mitzvah

2019
×
Read the review Edit this entry  
06
Swing Shift

Swing Shift

1984
×
Read the review Edit this entry  
05
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Public's Much Ado About Nothing

The Public's Much Ado About Nothing

2019
×
Read the review Edit this entry  
01
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Brittany Runs a Marathon

Brittany Runs a Marathon

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
Read the review Edit this entry  
27
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
The Fall

The Fall

2019
×
Read the review Edit this entry  
25
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Michael Clayton

Michael Clayton

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Blow Out

Blow Out

1981
×
Read the review Edit this entry  
09
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Lives of Others

The Lives of Others

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Nimic

Nimic

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry