• Linda Linda Linda

    Linda Linda Linda

    ★★★★★

    Perfect

  • Metropolis

    Metropolis

    ★★★★½

    Visual masterpiece. The combination of classic and modern art/techniques is beautiful.

  • Prey for Rock & Roll

    Prey for Rock & Roll

    Other than Marc Blucas the cast is great. Music was bad and it feels like a Lifetime Original movie on being a punk. Great cast though.

  • Those Who Wish Me Dead

    Those Who Wish Me Dead

    ★★½

    Lots of unnecessary character development and too much focus on some characters early on. Not enough action but when the action does hit its sick.

  • Project A

    Project A

    ★★★★★

    The stunts and martial arts in this movie are perfect. Also both Jackie Chan and Sammo Hung are just the best.

  • Mortal Kombat

    Mortal Kombat

    ★★★

    Fights were kinda cool but way too much "The power of love will unleash your inner abilities" Also they kept teasing the classic theme and not playing it. There was some really fun Easter eggs for classic fans such as Liu Kang spamming his down kick move and Kano getting pissed. If they do a sequel it'll be dope.

  • Horus: Prince of the Sun

    Horus: Prince of the Sun

    ★★★★★

    Some of the animation was so slick that some scenes look like they were made within the past ten years. Also the historical significance of this movie makes it a must watch. Without it there probably wouldn't be a Studio Ghibli and Lupin wouldn't be anything like he's known to be. It's amazing and I don't believe it was made over 50 years ago.

  • Motorcycle Legend

    Motorcycle Legend

    ★★★★

    Motorcycles are sick, animation is sick, the music is sick. Sick film even if some parts felt unneeded.

  • The Kingdom of Dreams and Madness

    The Kingdom of Dreams and Madness

    ★★★★

    Makes both Kaguya and Wind Rises better films. Also Hayao has quite a way with words.

  • The Wind Rises

    The Wind Rises

    ★★★★½

    Miyazakis most down to earth and crushing film.

  • From Up on Poppy Hill

    From Up on Poppy Hill

    ★★★★

    I love the whole vibe. It very much captures the feeling of a certain time. Great soundtrack that's totally different than any other Ghibli gilm. I also always appreciate student activism and advocacy which this movie is centered around.

  • Promare

    Promare

    ★★★★

    So-so story/plot. Likeable characters. amazing animation, great voice cast. Retreads alot of ground from Gurren Lagann so if you liked that I'd suggest watching this.