And Then We Danced ★★★★★

Kusursuza yakın bir film. Evet bariz bir şekilde Call me by your name’den etkilenmiş fakat zaten o da başka filmden etkilenmiştir muhtemelen. Yani ikisinin benzerliği bu filmi kötü yapmıyor bence. Hatta rahatlıkla söyleyebilirim ki And Then We Danced çok daha iyi. İlk önce bir kültür var ortada. Call me by your name Uganda’da geçse bile pek fark etmezdi ama bu filmde Gürcü dansı ve ülkedeki homofobi de işin arka planında gayet güçlü bir şekilde karşımıza çıkıyor. Üstelik bu durumu dramatize etme imkanı varken filmin adına yakışır şekilde bitiyor. Merab’ın değişimi ve özellikle halk dansını değiştirmesi beni benden aldı.
SPOILER!!! 
Hatırlarsanız filmin başlarında hoca “bizim dansımızda cinselliğe yer yoktur.” diyor ve ilerleyen sahnelerde Merab’ın Irakli karşısında yaptığı seksi dansını izliyoruz. Kafasında ise dans ederken giydikleri ve adını bilmediğim tüylü şapka var. Yine sondaki malum dansında benzer şekilde feminen hareketler yapıyor ve işini kusursuz yaparak yine hocanın “Gürcü dansı serttir.” düşüncesini yıkıyor. Adamın yüzündeki şaşkınlık ise görülmeye değer. Film tıpkı Merab’ın dansı gibi ülke için fazlaca aykırı ve Gürcistan’ın aynı bizim gibi buna hazır olmadığını film yayınlandıktan sonra dönen olaylarda gördük. Merab’ın dansını hakaret olarak gören yaşlı amca filme sövenleri temsil ediyor resmen. Böylece film söylediğini izleyiciler üzerinden de ispatlamış oluyor.
SPOILER!!!
Bu işe yatırım yapanları tebrik etmek gerek. LGBT gibi ilgi çekici bir konuyu, kendi kültürlerini tüm dünyaya tanıtmak için kullandılar ve ne kadar başardılar bilemiyorum ama en azından bi denediler. Teknik kısımlara gelirsek, görüntü yönetimi yeni bir şey sunmuyor ve herhangi bir festival filminden farksız fakat bu durum benim daha çok hoşuma gidiyor çünkü yönetmenin varlığını hissetmemek gerek bazen. Oyuncular gayet iyi. Merab ve Irakli’nin kimyası güzel. Müzikler şahane. Senaryo beklediğimden daha derin. Karakterin değişimi, yan hikayeler, ortada ciddi bir çatışma olmamasına rağmen temponun bir an olsun düşmemesi, dans üzerinden yapılan akıllıca hamleler keyfimi yerine getirdi. Kısacası tavsiye ediyorum. Alakasız gelebilir ama Druk ile benzer bence. İkisi de ülkedeki ciddi bir sorunu eğlenceli anlatıyor. Onu seven bunu da sever mi bilmiyorum tabi.