Sam F has logged 406 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
She Dies Tomorrow

She Dies Tomorrow

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Lupin III: The First

Lupin III: The First

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Prison School

Prison School

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Day the Earth Stood Still

The Day the Earth Stood Still

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Mank

Mank

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Last and First Men

Last and First Men

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Nun

The Nun

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Disappearance of Haruhi Suzumiya

The Disappearance of Haruhi Suzumiya

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Grandmaster

The Grandmaster

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Upgrade

Upgrade

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Blue Jasmine

Blue Jasmine

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Tenet

Tenet

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Mank

Mank

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Annabelle: Creation

Annabelle: Creation

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Akira

Akira

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Once Upon a Time in America

Once Upon a Time in America

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Wayward Cloud

The Wayward Cloud

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Enter the Dragon

Enter the Dragon

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Thunderball

Thunderball

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Birdcage

The Birdcage

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The War of the Roses

The War of the Roses

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry