Nick has logged 266 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Nirvana Street Murder

Nirvana Street Murder

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Despite the Falling Snow

Despite the Falling Snow

2016
×
Read the review Edit this entry  
27
Beat Girl

Beat Girl

1960
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Dirty Ho

Dirty Ho

1979
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★½
Edit this entry  
25
Into the Blue

Into the Blue

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Saboteur

Saboteur

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★½
Edit this entry  
23
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
All-American Murder

All-American Murder

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Animatrix

The Animatrix

2003
×
★★★½
Edit this entry  
20
Art Deco Detective

Art Deco Detective

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Roof

The Roof

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Joy Ride

Joy Ride

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Manchurian Candidate

The Manchurian Candidate

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Wayne's World

Wayne's World

1992
×
★★★
Edit this entry  
12
Bad Black

Bad Black

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Big Boss

The Big Boss

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Shakedown

Shakedown

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Dracula

Dracula

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Pied Piper

The Pied Piper

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Hebrew Hammer

The Hebrew Hammer

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Threads

Threads

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Jawbreaker

Jawbreaker

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Proof

Proof

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Pleasantville

Pleasantville

1998
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Train

The Train

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Smoke 'Em If You Got 'Em

Smoke 'Em If You Got 'Em

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
It Happened Here

It Happened Here

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Troy

Troy

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★½
Edit this entry  
18
White Tie and Tails

White Tie and Tails

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Lemora: A Child's Tale of the Supernatural

Lemora: A Child's Tale of the Supernatural

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Little Mermaid

The Little Mermaid

1976
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Final Cut: Ladies and Gentlemen

Final Cut: Ladies and Gentlemen

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Ask a Policeman

Ask a Policeman

1939
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Lincoln Lawyer

The Lincoln Lawyer

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Spectre

Spectre

2015
×
★★★
Edit this entry  
07
Blood Tea and Red String

Blood Tea and Red String

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Green Snake

Green Snake

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Black Angel

Black Angel

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Lost Boys

The Lost Boys

1987
×
Edit this entry  
02
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
In the Cut

In the Cut

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
House of Usher

House of Usher

1960
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Bugsy Malone

Bugsy Malone

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mad God

Mad God

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry